Cumhuriyet ve Atatürk Sergisi

Cumhuriyet ve Atatürk Sergisi

Cumhuriyet ve Atatürk Fotoğraf Sergisi, 10 Kasım'a kadar Barbaros Meydanı'nda ve sesli anlatımla dinlebi uygulamasında...

Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma

Cumhuriyet ve Atatürk Sergisi
Kurtuluş ve Kuruluş - 10 Yıla Sığan Dünya 1919-1929

Sergi Hakkında
Mustafa Kemal Atatürk, işgale karşı direnişi ve Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini bir halk hareketi olarak örgütledi. Meşruiyeti halk iradesinde aradı; asker olarak çıktığı yolda sivil bir lider olarak yürüdü. İşgale karşı savaşla birlikte eski düzen de silinip gitti. Kurtuluş Savaşı devrimle taçlandı. Bu devrimin ilk adımı Samsun’da atıldı. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun rıhtımından başlayan yolculuğu, adına Kurtuluş Savaşı denilen büyük bağımsızlık mücadelesinin, ulusumuzun kaderini belirleyen eşsiz direnişin, muazzam zaferlerin öyküsüydü.

9 Eylül 1922’de İzmir’de kesin zaferle sonuçlanan bu tarihsel yol, aynı zamanda Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş yoluydu. Cumhuriyet’in ilanı siyasal bir devrimdi; bunu toplumsal devrimler, köklü dönüşümler, her alanda büyük atılımlar takip etti. Yeni Türkiye, çağdaş uluslararasında kendine onurlu bir konum edindi. Tüm bunlar 10 yıla sığdırıldı. Bu sergi, o 10 yılın, Türkiye’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun çarpıcı öyküsünü izliyor.

Sergi Nerede?
Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlayan kurtuluş ve kuruluş hikâyesinin fotoğraf sergisi, 10 Kasım’a kadar Barbaros Meydanı’nda ziyaretçilerini bekliyor olacak. Sergiyi aynı zamanda 29 Ekim’den itibaren dinlebi ana sayfasında bulunan sergi görseline tıklayarak ücretsiz anlatımlı dinleyebilirsiniz.

Sergi Kitapçığı için tıklayınız.
Sergiyi ücretsiz olarak dinlemek için dinlebi sesli kitap uygulamasını app.dinlebi.com.tr’den indirebilirsiniz.


Yeni Haberler