Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü


Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, sağlıklı kentler düzenlemeyi amaç edinerek komşularımızın sağlıklı binalarda oturma sürecini hızlandırmak amacıyla kentsel yenilenme sürecini insan odaklı gerçekleştirmek, bina stokunun envanterini çıkarmak, depreme karşı dayanıksız binaları tespit etmek, komşularımızla müteahhitler arasındaki köprü görevini kurarak hak kayıplarının önüne geçmek ve kalıcı çözüm üretmek için garantör olarak kuruldu. Müdürlüğümüz, mevcut yasa ve yönetmelikler doğrultusunda sosyolojik dönüşümü değil yerinde kentsel dönüşümü/yenilenmeyi, dönüşüm sağlanırken Beşiktaş ilçesinin kimliğini bozmadan coğrafi yapısıyla uyumlu olmasına özen göstererek çalışmalarını sürdürmektedir.

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne Bağlı Birimler
Afet Yönetim Merkezi (AYÖM)
Planlama ve Dönüşüm Ofisi
Katılımcılık Merkezi
Kentsel Planlama ve Tasarım Ofisi

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü olarak;
1. Kentsel dönüşüm sürecinde hak kayıplarının önüne geçiyoruz.
Yasal binalarınızı mevcut haklarıyla yeniden yapılabilmesini sağlıyoruz.
Binalarınız riskli yapı olarak tespit edilmişse, yapıldığı dönemki şartlarına göre ruhsat/yapı kullanma belgesi almış ise, kısaca yasal bir yapı ise mevcut yasal haklarındaki inşaat alanlarını koruyarak yeniden yapılaşabilmenize olanak sağlıyoruz.

2. Planda kazanılan imar haklarını kullanamayanların haklarını geri veriyoruz.
Kazanılmış haklarınızı kullanmanızdaki engellerin önüne geçiyoruz. Bölgemizde meri imar planında verilmiş yapılaşma haklarını kullanamayan pek çok parsel bulunmaktaydı. Yapıların çekme mesafelerinde düzenleme getirerek mevcut yapılaşma haklarını kullanmalarına olanak sağlıyoruz.

3. Binalarınızın iç yüksekliklerini artıran plan notunu tercihli hale getiriyoruz.
İsteyen vatandaşlarımız yapılarını, eski dönem mimari özelliklerle daire içi yüksekliklerini yüksek yapabilirken isteyenlerin yönetmelik şartlarında yapılaşabilmelerine imkan tanıyoruz.

4. Otopark sorununu el ele vererek çözüyoruz.
Otopark yönetmeliği doğrultusunda kendi bünyesinde otoparklarını karşılayamayan parsellerin başvurusu üzerine komşuları ile tevhid (tek parsel halini alması) edilmesine olanak sağlıyoruz.
Komşularımızla anlaşıyor; destek oluyor ve birleşerek sorunların üstesinden birlikte geliyoruz.

5. Komşularımızla anlaştığımız takdirde plandaki fonksiyon ayrımına bakılmaksızın birleşebilmemizin önünü açıyoruz.

6. Yapılarımızda alan kayıplarının önüne geçiyoruz.
Alt kat komşumuz ruhsat projesinde ofis ise ikinci bir bina girişi, asansörü vb. yapılmasının önüne geçiyor; bloklarımızda alan kayıplarını engelliyoruz.

7. Belirlenen kullanım alanlarında (Ticaret + Konut / Ticaret + Hizmet) bodrum kat sınırlamasını kaldırıyoruz.
Bu alanlarda en fazla 2 bodrum katı iskan edebiliyorken artık yönetmelik şartları kadar bodrum kat iskan edilmesine izin veriyoruz.

Beşiktaş-Dikilitaş-Balmumcu Planlama Bölgesinde İmar Planı Sorunları Çözüme Kavuşturuluyor

Kentsel dönüşüm sürecini semt kimliğimizi koruyarak başlatıyoruz. Deprem gerçeğinin bilinciyle tarihi ve eski bir yerleşkeye sahip olan Beşiktaş için halkımıza bu süreçte en iyi şekilde hizmet vermeye devam ederek sağlıklı bir dönüşüm ile dezavantajlı durumları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. 11 Mahallede yaklaşık 300 ha alanda imar sorunlarını ortadan kaldırıyoruz.

Hangi Mahalleler?
• Gayrettepe
• Abbasağa
• Balmumcu
• Ortaköy
• Dikilitaş
• Mecidiye
• Türkali
• Cihannüma
• Muradiye
• Vişnezade
• Yıldız