Mahalla Festivali: Gezici Kule İstanbul’da!

Mahalla Festivali: Gezici Kule İstanbul’da!

2020 Mahalla Festivali 15-29 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor…

Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2020 Salı

Mahalla Festivali kapsamında düzenlenen Gezici Kule: Lucian Plessner ile Sergej Prokofiev konser ve anlatım etkinliği, 22 Aralık Salı günü saat 18.00’de Beşiktaş Ortaköy’deki Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’ndan canlı olarak yayınlanacak. Etkinlik kapsamında klasik gitar eşliğinde bir müzik programının yanı sıra kısa öykülerin anlatımı ve Alman sanatçının tarihsel-eleştirel yorumu gibi bölümler olacak.

Canlı Yayın Linki:
www.youtube.com/watch?v=Q3_BmED78Ag&feature=youtu.be

Müzik, edebiyat, çağdaş sanat, ve çeşitli etkinliklerden oluşan aynı zamanda fikirleri paylaşmaya davet eden 2020 Mahalla Festivali, İstanbul’da Federal Almanya Başkonsolosluğu, Beşiktaş Belediyesi, Beltaş A.Ş. ve Avusturya Federal Devleti Sanat, Kültür, Eğitim ve Spor Bakanlığı desteğiyle İstanbul merkezli DİYALOG tarafından düzenleniyor.

Festival, seyahat etme gerekliliği olmadan bir etkinlik zinciri olarak dünyanın dört bir yanını geziyor; pandemi açısından uygun yerler ve alanlar kullanıyor. Küresel pandemi krizi nedeniyle dijital araçlar yardımıyla etkinlikler düzenleyerek COVID-19 salgınıyla baş etmek adına yeni yöntemler üretiyor. Festivalin gerçekleştirileceği ana mekanlar İstanbul’da bulunuyor ancak etkinliklere uluslararası iştirakler ve katılımcılar da eşlik ediyor. Festivalin genel vizyonu, göçmen, yoksul kesim, karşı cins, hayvan, çevre ve bilinmeyenler formundaki "öteki"yi dışlayan bir distopik gerçekliğini sorguluyor. Festivalin bu seneki konseptinin ilham kaynağı ise mucizevi hikayeleriyle Rus besteci, orkestra şefi ve müzisyen Sergej Prokofiev.

Sergej Prokofiev'in dünya savaşlarının kıyısındaki etkili göç hareketleri zamanlarından kalma sürrealist kısa öyküsünün başlığı "Gezici Kule"den esinlenen Festival, öykü başlığını 2020/2021 Mahalla Festival için bir metaforik çerçeve olarak kullanıyor. (*Gezici Kule, hayatını Babil Kulesi'nin gizemini inceleyerek geçirmiş bir Fransız asurologun hikayesini anlatır.)

Festival Programı ve Detaylar:
mahalla.inenart.eu/the-wandering-tower/

Yeni Haberler