Belediyemize Kristal Elma’dan 4 Ödül Daha!

Belediyemize Kristal Elma’dan 4 Ödül Daha!

Belediyemiz, 2020 yılını iletişim alanında aldığı 8 ödülle kapatıyor…

Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2020 Cumartesi

1988 yılından beri Reklamcılar Derneği tarafından gerçekleştirilen Kristal Elma, 2013 yılından itibaren Cannes Lions örneğindeki gibi dünyanın en önemli pazarlama ve iletişim ustalarını konuk eden bir festivale dönüştü. Bu yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak düzenlenen Kristal Elma yarışmasında belediyemizin iletişim projeleri 6 kategoride kısa listeye kalmıştı. Yerel yönetimlerin dünyadaki başarılı örneklerinde olduğu gibi stratejik kamu iletişimi konusunda önemli adımlar atan belediyemiz, 2019 yerel seçimlerinde Rıza Akpolat’ın Beşiktaş Belediye Başkanı seçilmesinin ardından kurduğu Beşiktaş İletişim Ofisi ile yerel yönetimler arasında etkili işlere imza atmaya başladı.

Yenilikçi ve dinamik iletişim uygulamalarını peş peşe hayata geçiren belediyemiz yaptığı çalışmalarla iletişim dünyasında da konuşulur hale geldi. MIXX, Social Media Awards, Felis gibi Türkiye’de iletişim dünyasına yön veren ödülleri kazanan belediyemiz, Kristal Elma yarışmasından da 4 ödül ile döndü.

Kristal Elma’da Dijital&Sosyal Medya&Aktivasyon - Mobil Teknolojilerin Yaratıcı Kullanımı - Hizmet kategorisinde bronz ödülü kazanan ve "Akıldan Çıkmaz Yol" projesi ile Yandex Navi’de Türkiye’nin ilk navigasyon sergisini gerçekleştiren belediyemiz, Atatürk’ün değerli hatıralarını dijital dünyaya taşıdı.

Atamızın vefatının 81. yıldönümü anısına, Atatürk fotoğraflarına ev sahipliği yapan Dolmabahçe Caddesi’ni Yandex Navigasyon platformu üzerinde de aynı fotoğraflarla donatılmıştı. Böylelikle caddenin ruhu ve manevi değeri Beşiktaş halkı ve misafirlerine bu kez farklı bir kanaldan hissettirilmiş oldu. "Beşiktaş’ta her sokak, her yol buraya çıkar da bu yol akıldan çıkmaz!" mesajının farkındalık yarattığı projede, Atatürk’ün son günlerini geçirdiği Dolmabahçe Sarayı önündeki cadde "Akıldan Çıkmaz Yol" olarak anıldı. Halkın yüksek beğenisini ve takdirini kazanan proje, aldığı yeni ödüllerle de belediyemizi bir kez daha gururlandırdı. Video: vimeo.com/388553639

"İstanbul Sözleşmesini Okudun mu?" Kampanyamıza 3 Ödül de Kristal Elma’dan!

Kadına şiddetin artışıyla birlikte kadın haklarının korunması ve şiddete karşı yaptırımların uygulanması talebi İstanbul Sözleşmesi’ni gündeme getirdi. Özellikle bu konuda duyarlı olan sosyal medya kullanıcıları sözleşmenin maddelerini devamlı paylaşarak kamuoyunu sözleşme hakkında bilinçlendirmeye başladı. Tam da bu süreçte belediyemiz, farkındalığı artırmak amacıyla konuyu semtin dört bir yanındaki açık hava mecralarına taşıdı; vatandaşlarımıza tüm billboardlardan ‘’İstanbul Sözleşmesini Okudun Mu?’’ diye seslendi. Billboard ve panolara yerleştirilen QR kodlarla insanların İstanbul Sözleşmesi'ne saniyeler içerisinde ulaşıp okumaları sağlandı.

Projemizin başarısı, Kristal Elma ödül töreninde Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisinde 1 bronz ödül, açık hava kategorisinde Poster,Billboard-Kurumsal İmaj ve Toplumsal Sorumluluk ile Etkileşimli ve Dijital Açıkhava kategorilerinde 2 bronz ödülle taçlandı. Böylece kazandığı MIXX, Soical Media Awards ve Felis Ödülleri’nden sonra Kristal Elma’da 4 ödül daha kazanan belediyemiz bu yıl iletişim alanında toplamda 8 değerli ödülün sahibi oldu.

İstanbul Sözleşmesi farkındalık kampanyası hakkında değerlendirmelerde bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, "Her adımda kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. Kadınlar için şiddetsiz bir hayatı güvence altına alan ve dünyanın her yerinden kadınların çabalarıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi, burada bizim kentimizde imzalandı. Bu sözleşmenin tartışmaya açılması üzerine sözleşmeyle ilgili yaratılmak istenen gerçek dışı algıya karşı tüm komşularımızın ve vatandaşlarımızın bilgilenmesi için Beşiktaş’ı sözleşmeye kolayca ulaşmalarını sağlayacak afişlerle donattık. Bu sayede sadece Beşiktaş’ta değil İstanbul ve hatta Türkiye çapında önemli bir bilinç yarattık. Bu kampanyamızın ödüllendirilmesi bizim için bir gurur vesilesi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılması yerine tam uygulanması konusunda farkındalık yaratmaya ve her adımda kadınların yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediyesi Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Çağdaş Yıldız da kampanya hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti: "Beşiktaş, İstanbul’un gün içerisinde nüfus bakımından en yoğun olan ilçelerinden biri. Dolayısıyla herkese yönelik direkt bir mesajla konuya dikkat çekmek ve sözleşmeye kolayca erişilmesini sağlamak istedik. Dijital mecralardaki yansımalara göre son 1 hafta içinde 10 milyonun üzerinde görüntülenme gerçekleşti. Bu konudaki farkındalık çalışmalarımız devam edecek."

Renee Reklam Ajansı Kreatif Direktörü Sercan Şenyüz ise "Gururla yaptığımız onlarca projeden biri. Müşterimizin Beşiktaş'ta dezavantajlı gruplara bakış açısı her zaman takdir toplarken bizim de gururla iletişimini yaptığımız onlarca projeyi hayata geçirmemizi sağladı. Kadın haklarıyla ilgili farkındalık projelerine her geçen gün bir yenisi eklenirken tüm bu ilerlemelerin aksine bir anda herkes gibi bizim de şaşkınlıkla karşıladığımız İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılma konusu gündeme geldi. Böyle gelişmeler, yaşayanların onlarca katı ziyaretçi alan bir ilçeye tüm ülkeye karşı sosyal sorumluluk misyonu yüklüyor haliyle. Bu misyonla birlikte kendimize şu soruyu sorduk: İstanbul Sözleşmesi’ne neden karşı çıkılsın ki? Biraz da sokağı gözlemlediğimizde cevap basitti. Kimsenin, özellikle de karşı çıkanların sözleşme hakkında en ufak bilgisi yoktu. Bu kez aydınlanma yaratacak o soruyu sorduk: İstanbul Sözleşmesi’ni okudun mu? Ardından ‘İstanbul Sözleşmesi’ni Okudun Mu?’ adlı projeyi hayata geçirerek sözleşme metnine hiç dokunmadan QR kodla ulaşılabilir hale getirdik. Özellikle sözleşmenin kaldırılma konusunun şu sıralar gündemde olmamasından ve bu çabamızın ödüllendirilmesinden gurur duyuyoruz" dedi.

Künye:
Marka Temsilcisi: Çağdaş Yıldız / T.C. Beşiktaş Belediyesi Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü
Proje Stratejisi: Evren Barış Yavuz – Ceren Güler Uzer – Çağdaş Yıldız / T.C. Beşiktaş Belediyesi
Kreatif Direktör: Sercan Şenyüz / Renee
Müşteri İlişkileri Direktörü: Suna Gülru Ağlen / Renee
Art Direktör: Caner Esmen, Alican Kaya / Renee
Yazar: Kerem Işıldak, Engin Kaya, Ülkü Can / Renee
Marka Yöneticisi: Merve Aydın Başıbek / Renee
Videographer: Oğuz Altıner, Yunus Aybaç / Renee

Foto Galeri


Yeni Haberler