Başkan Akpolat’tan Yeni Yıl Mesajı!

Başkan Akpolat’tan Yeni Yıl Mesajı!

2020'yi değerlendiren Başkan Akpolat, 2021’e yönelik yeni yıl mesajları verdi…

Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2020 Perşembe

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, geçtiğimiz yıl içinde hayata geçirilen projeleri ve 2020’nin değerlendirmesini yaptı. Belediyecilik hizmetleri kapsamında Beşiktaş’ta sürdürülebilir politikaların ve yenilikçi çalışmaların uygulamaya koyulduğunu belirten Başkan Akpolat, Beşiktaş halkı için hizmetlerin kesintisiz olarak devam edeceğini ifade etti.

Başkan Akpolat, “COVID’le mücadele başta olmak üzere 2020 yılında ortaya koyduğumuz çabayı, 2021’de de ortaya koyacağız. Çözülmeyen sorunları çözmeye, dayanışmayı büyütmeye ve her an halkın emrinde olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu ve 2020 yılını değerlendirdiği şu açıklamaları yaptı:

Beşiktaş’ın 50 Yıllık Altyapı Sorunlarını Tek Tek Çözüyoruz
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yıllardır çözülemeyen altyapı sorunlarını çözüme kavuşturduk. Ayrıca tüm bu altyapı çalışmalarında bize verdiği destek için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na çok teşekkür ediyorum.”

Beşiktaş’ta Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezimiz Hizmete Başladı
“Kadına şiddete karşı UN Women tarafından başlatılan 'Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat' kampanyası çerçevesinde Beşiktaş’ta kadınların kendini güvende hissetmediği tüm sokak ve caddeleri aydınlattık. Kadınların karşılaştıkları şiddet karşısında psikolojik destek alabilecekleri ve aynı zamanda sosyal haklarını öğrenip atölyeler düzenleyebilecekleri Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezimizi hayata geçirdik. Kadınların yaşatacağı, üreteceği ve dönüştüreceği merkezimizde kadınlara pek çok hizmet sunulacak.”

Beşiktaş’ta Evlenen Çiftlerimize İstanbul Sözleşmesi Kartı Veriyoruz
“Toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan belediyemiz, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi konusunda farkındalığı artırmak için evlenen çiftlerimize evlilik cüzdanının yanında İstanbul Sözleşmesi kartı da veriyor.”

Öğrencilerimizin Yanındayız
“İlçemizde öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak için Beşiktaş Akademi’yi kurduk. Öğrenci merkezimizle öğrencilerimize sağlıklı çalışma ortamı sunuyoruz. Her ay 87 öğrencimize maddi destek veriyoruz. Sosyal dayanışma uygulamamız ‘ÖğrenciYE’ projemiz ile öğrencilerimizin yemek masraflarına çözüm üretiyoruz. 30 kişilik çalışma alanları olan 50 bin kitap kapasiteli Beşiktaş Oruç Aruoba Kütüphanesi’ni açtık. Eğitim yuvalarını onardık. 61 okulda çalışma yaptık.”

Sosyal Belediyeciliği Başlattık
“Komşularımızın karar alma süreçlerine katılımını sağlamak için ‘Komşu Buluşmaları’ etkinlikleri düzenledik. Karşılıklı fikir alış verişleriyle 2020-2024 stratejik planımızı katılımcı bir anlayışla hazırladık.”
“Engelli bireyleri yaşama sanatla bağlamak için tüm engel gruplarının bir arada olduğu Beşiktaş Engelsiz Sanat Topluluğunu kurduk. Beşiktaş Belediyesi olarak her zaman engelli dostlarımızın yanındayız.”

Halk Market ve Halk Mağazayı Kurduk
“İhtiyaç sahiplerinin Halk Market’ten Halk Kart ile ücretsiz ürün almalarını hedefliyoruz. Amacımız her ay bin ihtiyaç sahibi aileye ulaşmak... Beşiktaş ‘Semt Kart’ı da yeniden hayata geçirdik.”

Can Dostlarımızın Yanındayız
“Sokaktaki can dostlarımızı insani, vicdani ve kurumsal olarak sahiplenmek, onların varlıklarını kabul etmek ve asla ama asla şiddete geçit vermemek vazgeçilmez sorumluluklarımızdan. Can dostlarımız için mama dağıtımının yanı sıra ilçede çok sayıda noktaya korunaklı mama kapları yerleştirdik. Sokak Hayvanları Ambulansımız MOBİVET ile komşularımızdan gelen ihbarları değerlendirerek can dostlarımıza verilen hizmet kalitesini artırdık ve çok sayıda can dostumuzu tedavi ettik.”

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Kurduk
“Kentsel yenileme sürecini rant odaklı değil insan odaklı gerçekleştirmek, bina stokunun envanterini çıkarmak, depreme karşı dayanaksız binaları tespit etmek ve bunun için farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde kalıcı çözüm üretmek için Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzü kurduk ve çalışmalara başladık.”

Saha Çözüm Hareketimizi Başlattık
“Saha çözüm ekibimiz 2 ayda 57 bin 394 hane ve 530 iş yerini ziyaret etti. Çalınmadık kapı, ziyaret edilmedik iş yeri kalmayacak diye söz vermiştik; sözümüzü tutuyoruz.”

Beşiktaş Belediyesi’nde En Düşük Ücret Net 3100 TL Olacak
“Emekçilerin her zaman yanındayız. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı gibi belediyemiz ve iştiraklerinde bundan sonra asgari ücret net 3100 TL olacak. Kimse merak etmesin; bu haklı mücadelede halkımızla birlikteyiz.”

Pandemi Döneminde Komşularımızı Yalnız Bırakmadık
“Pandemi ile mücadele için belediye olarak çok hızlı aksiyon aldık. Bireysel farkındalık çalışmalarının hemen ardından halk sağlığını ilgilendiren tüm durumlarda koordinasyonun tek bir merkezden yürütülmesini sağlayan Halk Sağlığı Dijital Yönetim Merkezimizi hayata geçirdik.”

Belediyedeki Online Hizmet Kapasitemizi Artırdık
Vatandaşların yüz yüze aldığı Psikolojik Danışmanlık, Diyetisyen hizmeti, Aile Danışmanlığı Hizmeti ve Fizyoterapi hizmetlerimizi online platforma taşıdık. Ayrıca e-nikah sistemiyle vatandaşlar online olarak nikah dairesine gitmeden başvurularını yapabiliyor. E-imar uygulamamızla da komşularımız belediyeye gelmeden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.”

Online Dayanışma Askısı Projesini İlçede Hayata Geçirdik
“Beşiktaş Tek Yürek diyerek başlattığımız projeyle yardımsever vatandaşlarımız, belediye aracılığıyla ihtiyaç sahipleriyle buluşuyor.”

Ekonomik Destek Programı Açıkladık
“Ekonomik olarak zor günler geçiren esnaf ve öğrenciler için geniş kapsamlı bir ekonomik destek programı açıkladık. İş yeri kiraları, öğrenci yurtları ve kreşlerden belirli bir süreliğine ücret alınmayacağını açıkladık. Esnafımızı bu zor günlerde desteklemek için komşularımızı ilçemizdeki esnaflardan alıveriş yapmaya davet ediyorum.”

Kültür ve Sanata Destek Veriyoruz
“Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz meclis toplantısında aldığımız kararla kültür sanat kurumlarına, özel tiyatrolara, pandemi desteği olarak yüzde 50 indirimli salon tahsisi gerçekleştiriyoruz.”

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, 2020 yılı icraat faaliyetlerini açıklarken ayrıca şu başlıklar altında hayata geçirilen projelere de değindi:

“Pandemi koşullarında 300 binin üstünde yurttaşımızın faydalandığı sıcak yemek ulaştırdık. 3 milyona yakın maske dağıttık. İhtiyaç sahibi yurttaşlarımıza 12 bin gıda paketi dağıttık. 5.000 aileye düzenli yardım gerçekleştiriyoruz. Zabıta ekiplerimiz semt pazarlarında ve ilçedeki işletmelerde Koronavirüs önlemleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Askıda Cihaz kampanyası başlattık. Eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak hedefiyle ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin uzaktan eğitime erişimlerinin sağlanması için öğrencilerimize televizyon, tablet ve bilgisayar ulaştırdık. Okullarımız başta olmak üzere kamu kurumu, iş yeri ve hanelerde 7 binin üstünde dezenfeksiyon işlemi yaptık. Daha yaşanılır bir çevre için sorumlu atık yönetimi gerçekleştirdik.

Esenlik Hizmeti Birimimiz ile yalnız yaşayan, engelli ve dezavantajlı komşularımıza ‘Evde Temizlik - Hijyen Desteği’, ‘Evde Kuaför’ ve ‘Pratik Ev Düzenlemeleri’ hizmetleri sunduk. ‘Beşiktaş İyileşecek’ sloganıyla parklarımızı (maske ve mesafe kurallarını gözeterek) vatandaşlarımıza açtık; halkımızı sanatçılarla, psikologlarla, farklı sanat dallarıyla, yoga-spor ve müzik etkinlikleriyle buluşturduk. İyileşmenin yollarını herkese açmaya odaklandık.

İnsanüstü bir çaba ile insanları yaşatmak için mücadele eden, COVID-19 salgını sürecinde gece gündüz fedakârca çalışan sağlık emekçilerine şükranlarımızı sunmak ve onurlandırmak için Beşiktaş’ta bir duvarı, sağlık emekçilerimizi temsil eden bir muralla renklendirdik. 34 haftalık hamileyken COVID-19’a yakalanıp yoğun bakımda bebeğini dünyaya getirdikten sonra 30 yaşında hayata veda eden hemşire Dilek Akçabelen’in adını Gazeteciler Sitesi yakınlarında bulunan bir parka verdik.”

2021 Yılında Tüm Ülkemize ve İnsanlığa Sağlık Diliyorum
“2021 yılında tüm ülkemize ve insanlığa sağlık diliyorum. 2020’de ortaya çıkan salgın insanlığa çok önemli dersler vermiştir. Artık eski normalin olmadığı bir yaşamda yeniyi kurmak için mücadele zorunludur. Bu yeni yaşam, herkesin eşit ve özgür olduğu, hiçbir baskının yaşanmadığı, her türlü imkâna insanlığın aynı ölçüde ulaşabildiği bir nitelik taşımak zorundadır. İnsana, çevreye yani yaşamın bütün unsurlarına dönük kapsamlı ve eşitlikçi politikalar hayata geçirmek durumundayız. Bu çerçevede insanlık salgından çok ders çıkarmak mecburiyetindedir. Beşiktaş’ta ortaya koyduğumuz çaba ile yeni yaşama katkı sunmayı hedefledik. 2021 yılında da Büyük Önder Atatürk’ün izinde Cumhuriyetimizin ve sosyal demokrasinin ilke ve değerlerine bağlı bir yönetim anlayışıyla hareket etmeyi sürdüreceğiz. Bütün insanlığın yeni yılını kutluyor; sağlık, esenlik, dayanışma ve mutluluk diliyorum.”

Foto Galeri


Yeni Haberler