Uğur Mumcu'ya Saygıyla: "Deniz Zeyrek"

Uğur Mumcu'ya Saygıyla: "Deniz Zeyrek"

Gazeteci Deniz Zeyrek, belediyemizin Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri kapsamında özel bir yazı kaleme aldı...

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2021 Pazar

Ocak ayı biz gazeteciler için yas ayıdır.

8 Ocak’ta Metin Göktepe’yi anarız. 1996 yılında görevdeyken polis tarafından gözaltına alınmış, karakolda darp edilmiş ve işkenceyle öldürülmüştü.
19 Ocak Hrant Dink’in ölüm yıldönümüdür. 2007 yılında Agos Gazetesi’nin önünde arkasından vurulmuştu. Yerde yüz üstü yatan Hrant Ağabey’in ayakkabısının altındaki delik, yüreğimizde açılmıştı aynı zamanda.
24 Ocak 1993 günü ise Uğur Mumcu’yu kaybettik. Evinin önüne park ettiği arabasına yerleştirilen bomba patlamış, usta gazeteciyi aramızdan almıştı.
İşte bu yüzden yıllardır Ocak ayı biz gazeteciler için yas ayıdır.
Ocak ayı aynı zamanda bedeli canlarla ödenen mesleğimizin onurunu, namusunu daha fazla düşündüğümüz bir aydır.

* * *

Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden tam 28 yıl geçti.
Ne adli süreçlerden vicdanları rahatlatan bir sonuç alındı, ne o hain suikastın demokrasimize açtığı yara kapandı. Failler bilindiği halde cinayet faili meçhul sayıldı.
“Kimi ölüler bize ne kadar yakın. Yaşayanların birçoğu ne kadar da ölü” demişti Uğur Mumcu. Artık Uğur Mumcu bize çok yakın.
Ancak aramızda zihinsel, fikri ve mesleki olarak dolaşan yaşayan ölüler mevcut.
Uğur Ağabey’in söylediği sözler, yazdığı yazılar, sorduğu sorular hala geçerli.
Yaklaşık 40 yıl önce bir yazısında şunu soruyordu mesela: “Türkiye’de yayımlanan gazete ve dergilerin kaçı halkın öz sorunlarını yazmaktadır?”
Peki bugün, yani 2021 yılında, yayımlanan gazete ve dergilerin, televizyonların ne kadarı halkın sorunlarını yansıtıyor?
Birkaç bağımsız mecra dışında hangi ekranı açsak muhalefet hedefte. Hangi kanalı açsak hükümet propagandası. İşsizliği, hayat pahalılığını, hak ihlallerini ana akım medyada görmek neredeyse imkansız. Daha doğrusunu söylemek gerekirse ana akım medya can çekişiyor.

* * *

Bugün en büyük sorunumuz adalet sistemindeki tıkanıklık. Adliyelere yolu düşen insanlar ne yazık ki çıkarken “adalet yerini buldu” hissini yaşayamıyor. Duruşmalar, özellikle de siyasi davalarda, gazetecilerin yargılandığı davalarda sırf yapılmış olsun diye yapılıyor. Mahkeme kararları savcı iddianamelerinden, savcı iddianameleri polis fezlekelerinden kopyalanıyor. Duruşma salonlarında yapılan ya da avukatlarca oluşturulan savunmalar artık pek işe yaramıyor. Duruşmalarda iddia makamı da savunma makamı da sadece duruşuyor.
Aynı, Uğur Mumcu’nun “Sakıncalı Piyade” isimli eserinde yaptığı tanımda olduğu gibi:
“Duruşma sözcüğü buradan geliyor herhalde. O durdu. Ben durdum, öteki sanıklar durdu. Böylece duruşmuş olduk.”

* * *

Uğur Mumcu cesur bir gazeteciydi. Kimsenin girmediği alanlara, kimsenin yazmadığı konulara cesaretle giriyordu. Devlet ne kadar güçlü ve despot olursa olsun, eleştirmesi gerektiğinde sözünü esirgemiyor, halkın çıkarlarını savunuyordu.
Terör şebekelerinin, silah tüccarlarının, devrimcilere yönelik cinayetleri işleyen katillerin, vesayet odaklarının ve rabıtanın üzerine üzerine gidiyordu.
Bu aralar “yerli ve milli” sözlerini çok duyar olduk. Uğur Mumcu’nun yaşadığı dönemlerde de hem dünyada hem Türkiye’de benzer sözler duyuluyordu. Quisling Cephesi’nde yaptığı “İç başarısızlıklar dış tehlike varsayımları ile unutturulmak istenir” tespiti, bugün hala geçerli.
Uğur Mumcu bir yazısında da “Halkını insan gibi yaşatmayan devlet ne milli devlettir, ne demokratik, ne de sosyal devlettir. Sadece bir sömürünün adı ve aracıdır” demişti.
Bugün hala milli ve demokratik devletin tanımı dış tehlike varsayımları ile yapılıyor. Devleti insanını müreffeh bir ortamda yaşatma becerisiyle değerlendirme aşamasına da henüz gelemedik.

* * *

Uğur Mumcu biz gazetecilere büyük bir miras bıraktı. O mirasa sahip çıkmak, mesleğimizin onurunu, namusunu korumak hepimizin boynunun borcu.
Koşullar yine ağır ama umut hala var, hala gülümseyebiliyoruz.
Uğur Mumcu’nun dediği gibi “Gülümsemek bir insanlık belirtisidir”.
Uğur Mumcu bize hala çok yakın ve insanlık haya ayakta.

Deniz Zeyrek
Yeni Haberler