Uğur Mumcu'ya Saygıyla: "Gürsel Gökçe"

Uğur Mumcu'ya Saygıyla: "Gürsel Gökçe"

Fotoğrafçı Gürsel Gökçe, belediyemizin Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri kapsamında özel bir yazı kaleme aldı...

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2021 Pazar

28 yıllık serüven...
Sönmeyen Işık Uğur Mumcu


Uğur Mumcu aramızdan ayrılalı 28 yıl oldu. Bu 28 yıllık süreçte toplumsal belleği taze tutmak, hafızalarımızı yeniden dinamikleştirmek adına bu serüveni oluşturdum.

Uğur Mumcu ilk öldürülen aydınımız değildi, sonuncusu da olmadı elbette. Ancak Uğur Mumcu’nun öldürülmesiyle toplumsal bir silkelenme yaşadık. Uğur Mumcu toplum nezdinde bir simgeye dönüştü ve toplumsal uyanışımızın da başlangıcını oluşturdu.

Ben Uğur Mumcu okulunda eğitildim, gazetede yayımlanan günlük yazılarıyla bilinçlendim, kitaplarıyla bilgilendim. Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü gün çok büyük hüzün yaşadım. Bu süreçte yapabileceğim şeyin ise fotoğraflarla belgelemek olduğunu düşündüm. Cenazede, yüz binlerle Ankara sokaklarında gün boyu yağan yağmura rağmen Uğur Mumcu’yu ölümsüzlüğe uğurladık.

28 yıl boyunca Uğur Mumcu Vakfı (UMAG) önderliğinde "Adalet ve Demokrasi Haftası" etkinlikleriyle andık. Uğur Mumcu artık bir simge oldu. Toplumsal belleğimizi her yıl dinamik hale getirdik. Uğur Mumcu'yu ve kaybettiğimiz aydınlarımızı anarken kenetlendik.

Fotoğrafçı olarak 28 yıl boyunca anma etkinliklerini ve toplumsal uyanışımızı belgeleyerek bir fotoğraf gösterisi haline dönüştürüp, izlenime sundum. Arşivimde yer alan binlerce fotoğraf içerisinden seçtiğim fotoğrafları ve Cumhuriyet Gazetesi manşetlerini bir araya getirerek 28 yıllık sürecin bir özetini oluşturdum.

Fotoğrafçı çağının tanığıdır. Bugüne kadar yaptığım tanıklığı sürdüreceğim.

Unutmadık.
Unutmayacağız...

Gürsel Gökçe
Yeni Haberler