Ortaköy Kültür Merkezi Yenileniyor!

Ortaköy Kültür Merkezi Yenileniyor!

Belediyemiz, 2015 yılından beri hizmete kapalı olan Ortaköy Kültür Merkezi’ni yenilenen haliyle sanatseverlerin hizmetine açmaya hazırlanıyor…

Eklenme Tarihi: 04 Mayıs 2021 Salı

Yaklaşık 6 senedir kapalı olan Ortaköy Kültür Merkezimiz, yakın zamanda yenilenen yüzüyle kapılarını tekrar açacak. 218 kişilik tiyatro salonu, 200 m² sergi salonu, kütüphane, okuma salonu, müzeler ve eğitim alanlarından oluşan merkezimiz, çalışmaların tamamlanmasıyla bünyesinde pek çok yeniliği de barındıracak.

Kedi Müzesi
Doğanın hoyratça tahrip edildiği, kirletildiği, tüketildiği bir dönemde Beşiktaş, ülkemizin hayvan temalı ilk müzesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ziyaretçilerine doğa-hayvan sevgisini aktaracak ve duyarlılık oluşturacak olan Kedi Müzesi; masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini aynı çatı altında bir araya getirecek. Doğa korumacılığını anlatan müzemiz içinde aynı zamanda Nuh’un Gemisi bölümünü de barındıracak. Galerisinde ise “Kedi Kaleci” tanımından hareketle futbol tarihinden seçkin örnekler sunacak. Hayal dünyası kedilerinin ilk kez toplandığı müzemiz, bu zenginliğiyle kendi alanında da öncü bir rol üstlenecek.

Cumhuriyet Müzesi
Dünyanın pek çok ülkesinde tanınan ve sevilen, sanat dünyamızın en saygın isimlerinden Zülfü Livaneli adına kuracağımız müze; Cumhuriyet tarihimizi, sanatçının edebiyat, müzik ve sinema alanındaki eserleriyle ziyaretçilere sunacak. Demokrasi ve aydınlanma tarihimizin hafızası olacak Livaneli Müzesi içerisinde geçirilecek bir saat, bin kitabın ışığının sığdığı bir mekân olacak.

Yenileme çalışmaları hakkında bilgi almak üzere merkezimizi ziyaret eden Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Ortaköy Kültür Merkezi’nin yakın zamanda açılacağının da müjdesini verdi. Başkan Akpolat’a ziyareti sırasında değerli sanatçılar Zülfi Livaneli ve Sunay Akın eşlik etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Akpolat, düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Beşiktaş’ı Kültür ve Sanatın Başkenti Yapacağız”

“Sayın Zülfü Livaneli ve Sunay Akın ile birlikte kültür merkezimizde yeni bir sanat anlayışını, yeni bir mekan anlayışının detaylarını konuştuk. Beşiktaşımızın kültür sanat hayatını farklılaştıracak ve zenginleştirecek yeni projeleri hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Beşiktaş pandemi sonrası yaşama her alanda hazırlanan bir belediyedir. Sanatın toplumsal ve özgürlükçü ruhunu hep birlikte soluyacağız. Sanatın dayanışma ruhunu Beşiktaş’tan ülkemize taşımak için gerekli her türlü çabayı sergileyeceğiz.

Sanatın ve sanatçının özgür ruhu Beşiktaş’ın özgür ruhuna eşlik edecek. Yeniden hayata ve hayatın bütün güzelliklerine pencere açacağız. Ortaköy Kültür Merkezi yeni yaşamın, yeni sanatın merkezi olacak. Biz göreve gelirken Beşiktaş’ı kültür ve sanatın başkenti yapacağımıza dair söz vermiştik. Bunun için azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
Yeni Haberler