Beşiktaş’ta Deprem Tatbikatı Düzenlendi!

Beşiktaş’ta Deprem Tatbikatı Düzenlendi!

Belediyemiz, iki gün boyunca Etiler'deki Kentsel Afet Tatbikat alanında Deprem, Yangın, Arama-Kurtarma ve Tahliye Tatbikatları gerçekleştirdi...

Eklenme Tarihi: 04 Mart 2021 Perşembe

1-7 Mart Deprem Haftası'nda dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde; vatandaşlarımızın depreme karşı hazırlıklı olması için çalışmalar yapılıyor. Bu hafta boyunca depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Belediyemiz de 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Etiler'deki Kentsel Afet Tatbikat alanında "Deprem, Yangın, Arama-Kurtarma ve Tahliye Tatbikatları" gerçekleştirdi. İki gün boyunca 60 kişilik bir ekiple süren tatbikatlarda 16 istasyon kuruldu. Cuma gecesi başlayan tatbikatlar Pazar akşamına kadar devam etti. Ekiplerimiz istasyonlarda deprem sonrası yıkılan binaya intikal, arama-kurtarma, yangın sırasında yapılması gerekenler, asansör sistemiyle enkazdan yaralıları tahliye, deprem sonrasında güvenli alanda depremzedeler için çadır kentler kurma tatbikatları yaptı. Gece boyunca devam eden tatbikatlarda gerçeği aratmayan görüntüler ortaya çıktı.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Beşiktaş’ta bulunan eski ve depreme karşı yüksek risk oluşturan binaların hızlı bir şekilde dönüşümü için belediyemiz bünyesinde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurulmuştu. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz bina stokunun envanterini çıkarmak, depreme karşı dayanaksız binaları tespit etmek ve bunun için farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde kalıcı çözümler üretecek. Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla dönüşüm sürecinde hak kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Beşiktaş’ta afet planı hazırlama, tatbikat ve eğitim çalışmalarının sürdüğünü belirten Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında iki gün boyunca 60 kişilik bir ekiple “Deprem, Yangın, Arama-Kurtarma ve Tahliye” tatbikatları gerçekleştirdik. Çünkü depreme karşı bilinçli ve hazırlıklı olmanın hayat kurtardığını biliyor; Beşiktaş’ta gerekli her önlemi alıyoruz."


Yeni Haberler