"Sivas’ı Unutmadık, Unutturmayacağız"

"Sivas’ı Unutmadık, Unutturmayacağız"

Sivas’ta yitirdiğimiz canlar Beşiktaş’ta anıldı…

Eklenme Tarihi: 05 Temmuz 2021 Pazartesi

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne katılanların konakladığı Sivas Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisi yaşamını yitirmişti. Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 aydınımız Beşiktaş Cemevi ve Mustafa Kemal Merkezimizde düzenlenen programlarla anıldı.

Beşiktaş Cemevi’ndeki anma programına katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ı, cemevi yetkilileri ve ilçe sakinleri karşıladı. Törende bir konuşma yapan Başkan Akpolat şu ifadeleri kullandı:
"Sivas’ı unutmayacağız, unutturmayacağız. Her yıl 2 Temmuz’da bir araya geliyoruz. Bugün burada yarın başka yerde Sivas’ın, Çorum’un, Gazi Mahallesi’nin, Bağlarbaşı’nın, insanlığın gözü önünde yaşanan bütün bu felaketlerin, katliamların hesabı sorulana kadar var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Hepiniz bundan emin olun. Ben tekrar onların anıları önünde saygı ile eğiliyorum."

Rıza Akpolat daha sonra hayatını kaybedenler için hazırlanan anma köşesine karanfil bıraktı. Komşularımızla bir süre sohbet ettikten sonra cemevinden ayrılan Akpolat, Mustafa Kemal Merkezi’ndeki Unutmamak Müzesi’ni ziyaret etti. 35 sanatçının kendileri tarafından bir bölümü yakılmış eserlerinin sergilendiği müzedeki eserler hakkında bilgi alan Akpolat, ziyaretçi defterini imzalarken duygu dolu anlar yaşadı.

Konuyla ilgili ayrıca sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Rıza Akpolat, "İnsanlığın utanç sayfalarından biri olan Madımak Katliamı’nı hiç unutmadık, asla unutmayacak ve unutturmayacağız. 28 yıl önce bugün insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı’nda kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum. Nefrete karşı barışı, kine karşı kardeşliği, karanlığa karşı aydınlığı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. #unutMADIMAKlımda" ifadelerini kullandı.


Yeni Haberler