Beltaş Kitap Kafe’de İmza ve Söyleşi Günleri Başladı!

Beltaş Kitap Kafe’de İmza ve Söyleşi Günleri Başladı!

Belediyemizin düzenlediği imza ve söyleşi günlerinin ilki Beltaş Kitap Kafe’de gerçekleştirildi…

Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2022 Pazartesi

Yazar, düşünür ve gazetecilerin okurlarla bir araya geldiği Kitap Kafe Söyleşileri 15 Ocak Cumartesi günü Beşiktaş sahilde bulunan Beltaş Kafe’de başladı. Belediyemizin düzenlediği söyleşi günlerinin ilkine araştırmacı ve yazar Elfin Tataroğlu konuk oldu. Tataroğlu’nun kitapseverlerle bir araya geldiği buluşmaya Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katıldı.

Söyleşide “Aydınlanma Yolunda Bir Ömür Bahriye” adlı kitabının yazım sürecine değinen Elfin Tataroğlu, "1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlere kurban giden aydınlarımızın hayatını zaten araştırıyordum. Bahriye Üçok’u 6 Ekim 1990 günü kaybettik. 30 yıla yaklaşan bu süreçte Bahriye Üçok hakkında yazılmış bir eser yoktu. Bir araştırmacı olarak bu kitabı yazmaya karar verdim. Böylesi aydın bir insanın hayatının yazılmaması yeni kuşaklara haksızlık olurdu" şeklinde konuştu. Tataroğlu, aynı zamanda belediyemizin sahilde vatandaşlara kazandırdığı Beltaş Kitap Kafe için Başkan Rıza Akpolat’a teşekkür etti. Beltaş Kitap Kafe’nin özellikle bu civarda yer alan üniversitelerdeki akademisyen ve öğrencilere önemli imkânlar sunduğunu belirten Tataroğlu, bu projeyle örnek bir sosyal belediyecilik anlayışına imza atıldığını vurguladı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da Tataroğlu’nun ardından açıklamalarda bulunarak Beltaş Kitap Kafe projesinin zor şartlar altında hizmete girdiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: "Bugün bizim için özel bir gün. Beltaş Kitap Kafe Söyleşileri’nin ilk günü. Bu vesileyle bizi yalnız bırakmayan Elfin Tataroğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz projelerimizi belirlerken katılımcı bir anlayışla belirledik. Burası da buradaki 6-7 mahallenin ortak talebiydi. Komşularımız şunu ifade ettiler; bizim Beşiktaş’ta eskiden denize girdiğimiz çay ve kahve içtiğimiz yerlerle bağlantımız kesildi ve bu yerler tekrar kamuya açılsın dediler. Biz de hızlıca İBB ile birlikte bir protokol gerçekleştirerek burayı bir sosyal tesis haline getirdik. İkinci olarak da tabii Beşiktaş tam bir öğrenci kenti. 9 tane üniversitemiz, yaklaşık 300 bin öğrencimiz var. Biz de öğrenci dostu belediye olmanın verdiği sorumluluğu değişik alanlarda yerine getirmeye çalışıyoruz. En önemli konulardan bir tanesi öğrencilerimizin ders çalışacakları ve kitap okuyabilecekleri alanları yoktu. Bu kitap kafemizin bir kısmını da öğrencilerimiz faydalansın diye hayata geçirdik."

Başkan Akpolat, “Aydınlanma Yolunda Bir Ömür Bahriye” kitabından da bahsederek "Tataroğlu’nun kitabı çok kıymetli. Cumhuriyet kurulduğundan beri bir demokrasi mücadelesi verilmekte. Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve daha ismini sayamayacağım birçok aydınımız bu ülkenin karanlıklardan aydınlığa çıkması için hayatlarıyla bedel ödemiş devrimcilerdir. Bizler de onların yolundan gitmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Akpolat, etkinliğin sonunda Tema Vakfı’na Elfin Tataroğlu adına dikilen fidan plaketini takdim etti.


Yeni Haberler