Gösterim Seçkisi 2

Birds of Sara

Yönetmen: Laly Malagon Vargas / Kolombiya - Süre: 6 dak.

Sara, 13 yaşında, ergenlik çağına doğru giderken, bir şehrin düşmanlığının onu kız olarak görmeyi bırakıp kadın olarak davranmaya başladığıyla yüzleşir. Bütün bu toplumsal imaların içerisinde, Sara huzuru kuşlarıyla geçirdiği günlerinde bulunur.

Anı

Yönetmen: Demet Erden / Türkiye - Süre: 9 dak. 25 sn

Anı kısa filmi, yaşlı bir kadın olan Türkan’ın yıllar sonra eski arkadaşlarından biri Nermin ile karşılaşmasını konu alıyor. Türkan, kızıyla birlikte kemoterapi seansı için hastaneye geliyor. Bu iki eski arkadaş kemoterapi alırken Nermin eski güzel günleri konuşmaktan mutlu görünüyor ama Türkan düşünceli görünüyor. Türkan hastaneden ayrıldığında kızına Nermin’in hafıza sorunundan bahsediyor. Nermin’in birbirlerine küstüklerini ve yıllardır birbirlerini görmediklerini bile unuttuğunu söylüyor. Kızı neden görüşmediklerini sorduğunda Türkan cevap veremiyor ve hastaneden çıkarken oldukça üzgün görünüyor.

Sarışın 

Yönetmen: Filiz Kuka Ildız / Türkiye - Süre: 8 dak. 12 sn

Arkadaşları ile birlikte yemek yedikleri bir akşam Aslı kimlik bunalımına girer.
The Bush School

Yönetmen: Emanuela Zuccala / İtalya - Süre: 22 dak. 54 sn

Liberya’da kadın sünneti yasaldır. Ülkenin 15 ilçesinden 11’ine yayılmış olan “Sande” olarak bilinen gizli bir kadın topluluğuna kabul töreni olarak uygulanır. Sande’ye karşı durma cesaretleri yüzünden hayatlarını tehlikeye atan; kadın hakları için üç Liberya aktivistine ses veren bu film, onların acı ve tutkulu suçlamalarına katılıyor.Paydos

Yönetmen: Öykü Orhan / Türkiye - Süre: 18 dak. 11 sn

Zeliha, çelik tencere fabrikasında çalışan iki çocuk annesi, yoksul bir işçidir. Bir gün beklemediği bir anda işten atılır. Zeliha, bir yandan yeni bir iş aramaya başlar bir yandan da fabrikada yaptığı işten dolayı her zaman benzin kokmasına alışkın olan çocuklarına işsiz kaldığını fark ettirmemek için bir çözüm bulur. Zeliha’nın çözümü yoksulluğunun neden olduğu çaresizliğini gözler önüne serer.