Gösterim Seçkisi 4

The Mother Of All Flowers
Yönetmen: Merve Çaydere Dobai / Türkiye - Süre: 7 dak. 11 sn


Orta Doğu’da süren savaş sırasında bir çiçekçi dükkanı işleten anne ve kızın hayatı bir gün beklenmedik bir şekilde değişir. Peki umut nerede saklıdır?


The Day My Grandma Met Bruce Willis

Yönetmen: Arancha Salamanca / İspanya - Süre: 15 dak.


Gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır. Amparo Pacheco, çocukluğundan beri tiyatro oyuncusudur. 86 yaşında hayatını değiştirebilecek bir telefon alır.
Tears

Yönetmen: Remiye Zeynep Yalçınkaya / Türkiye - Süre: 5 dak. 15 sn


Annesiyle birlikte deniz kıyısında yürüyüş yapan kız çocuğu Asya, kendisine kolye yapmak üzere deniz kabuğu toplarken kıyıya vurmuş bir oyuncak bebeğe ait parçalar bulur. Parçalanmış bir oyuncak bebekle simgeleşen bir trajedinin kaçınılmaz tanığı olmuştur artık… Filmde, ülkelerinden ayrılmak zorunda olan mülteci çocuklarının yaşadığı drama, yarı düşsel yarı gerçekçi bir anlatım dili kullanarak dikkat çekilmek istenmiştir.


The Fountain (Çeşme)

Yönetmen: İlayda İşeri / Türkiye - Süre: 19 dak. 32 sn


Çeşme filmi, Gagauzların bitmeyen kültürü ve dili ile ilgilidir. Sovyetler Birliği’nin yükseliş ve düşüşünü; farklı nesiller üzerindeki etkilerini tasvir ederken yerel ailelerin günlük yaşamlarını takip ederek geniş sosyal asimilasyonun sonuçlarını gözler önüne seriyor. Gagauz topluluğunun geleneği benzersizdir ve yüzyıllardır neredeyse bozulmadan korunmuştur. Ancak yaşlılar vefat ettikçe Gagauz dili hızla kayboluyor. Ne yazık ki çeşme yeni nesiller boyunca daha zayıf ve daha zayıf akıyor.
Münhasır (Unique) (2020)

Yönetmen: Yeşim Tonbaz / Türkiye - Süre: 10 dak.
Türkçe - İngilizce Altyazılı


Fazilet, uzun zamandır hasta olan genç kızının ölümünün ardından yapayalnız kalmıştır. Ölüm duygusu ile baş etmeye çalışırken cenazede eline tutuşturulan bir paket, onu zor bir arayışın içine sürükler. Paketle ilgili fikir almak için çaldığı her kapı, Fazilet için paketi daha da önemli kılacaktır.