“Her Cuma Yeni Sinema” Mayıs ve Haziran’da Yine Dopdolu

“Her Cuma Yeni Sinema” Mayıs ve Haziran’da Yine Dopdolu

Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinin Mayıs ve Haziran ayı programı belli oldu

Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2014 Salı

Yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve bu filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği mayıs ve haziran ayı programı belirlendi.

İki ayda yedi film izleyiciyle buluşacak

Mayıs ayı programı Elfe Uluç’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı; kâğıt toplayıcısı Ayşe, medyada çalışan Elif ve onun Amerika'da müzik eğitimi almış sevgilisi Murat’ın kesişip ayrılan yollarını anlatan “Aziz Ayşe” filmiyle başlayacak. Etkinlikte ikinci hafta; senaristliğini ve yönetmenliğini Deniz Akçay’ın yaptığı, 2013 yapımı “Köksüz” filmi gösterime girecek. 2014 yapımı, yönetmenliğini ve senaristliğini Atıl İnaç’ın yaptığı “Daire” filmi ise mayıs ayının üçüncü haftasında izleyiciyle buluşacak. “Daire”, üniversitede felsefe alanında öğretim görevlisi olan Feramus’un babasının ölüm haberinin ardından doğduğu kasabaya geri dönmesi ve belediye tiyatrosunda oyunculuk yapan Betül ile kimsenin ayak basmadığı bir havalimanında çalışan Arif’in hayatında gerçekleşen köklü değişikliği konu alıyor. Sonraki hafta gösterime girecek olan “Saroyan Ülkesi” adlı film Türkiye-Ermenistan-Fransa ortak yapımı. Lusin Dink’in senaryosunu ve yönetmenliğini yaptığı film, sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908’de ABD’de doğan Yazar William Saroyan’ın 1964 yılında atalarını keşfetmek için Anadolu’ya yaptığı yolculuğu anlatıyor. “Her Cuma Yeni Sinema”da mayısın son haftası ise Ali Vatansever’in senaryosunu yazıp yönettiği “El Yazısı” filmi izleyiciyle buluşacak.

Usta oyuncular Siyah Beyaz’da!

Haziran ayının ilk filmi “Siyah Beyaz” güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip. Siyah Beyaz’da geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in yanı sıra Erkan Can, Nejat İşler, Taner Birsel, Şevval Sam, Derya Alabora, Rıza Sönmez gibi önemli oyuncular rol alıyor. Ahmet Boyacıoğlu, 2010 yapımı filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi. Her Cuma Yeni Sinema’da haziran ayının ikinci filmi, Zeynep Dadak’ın yönetmenliğini üstlendiği Türkiye-Almanya-Hollanda ve Yunanistan ortak yapımı “Mavi Dalga” filmi. 

Film gösteriminin ardından filmin yaratıcılarıyla söyleşi yapılıyor.

“Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği 9 Kasım 2012’den beri devam ediyor. Her cuma saat 19.00’da yeni bir filmin izleyiciyle buluştuğu etkinliğin tüm gösterimleri ücretsiz. Cuma günü gösterime giren filmler hafta içi 14.00 ve 16.30 saatlerinde de izlenebiliyor. Cuma günü yapılan gösterimin hemen ardından filmin yaratıcılarıyla söyleşi gerçekleştiriliyor. Etkinlik, Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi’nde yapılıyor.


MAYIS - HAZİRAN PROGRAMI

AZİZ AYŞE
2 Mayıs 2014


TÜRKİYE
2012
78’

Yönetmen ve Senaryo: Elfe Uluç
Görüntü Yönetmeni: Emre Aydın Deniz, Selçuk Ekmekçiler
Kurgu: Elfe Uluç
Müzik: Pascal Henri Lesport, Mercan Dede
Oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Feride Çetin, Melikşah Yardımcı
Yapım: Elfe Uluç

Kâğıt toplayıcısı Ayşe, medyanın çarkında sıradan bir dişli gibi çalışan Elif ve onun Amerika'da müzik eğitimi almış olan sevgilisi Murat’ın kesişip ayrılan yollarını anlatan hikâye, hüzünlü bir kara film tadında. Ayşe kâğıt toplayıcılığından kazandığı üç-beş kuruş parayı hayır kurumlarına bağışlayacak kadar gönlü zengin bir insandır. Erkek gibi görünen fiziki görüntüsünün ardında melek gibi bir kalbi vardır. Dolapdere’de terk edilmiş bir evde yaşayan Ayşe’ye çevredeki komşular rahat vermezler. Tam bu sırada medyadaki işinden oldukça sıkılmış olan Elif ile tanışır. Elif, Ayşe’nin yaşam öyküsünden büyülenir ve onun hayatını belgesel bir filme dönüştürmeye karar verir. Uzatmalı müzisyen sevgilisi Murat ise bu işi bir maceraperestlik olur görür ve Elif’i kaybetmek istemez... Ayşe Elif ve Murat'ın sorunlu ilişkisini de bir şekilde etkileyecektir...

KÖKSÜZ
9 Mayıs 2014


TÜRKİYE
2013
81’

Yönetmen ve Senaryo: Deniz Akçay
Görüntü Yönetmeni: Ahmet Bayer
Kurgu: Ruşen Dağhan
Müzik: 123
Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya, Mihriban Er
Yapım: Esi Gülce, Marsel Kalvo, Recep Aktürk, Ahmet Katıksız, Deniz Akçay

Nurcan, kocasının ölümünden sonra biri yetişkin, diğer ikisi okul çağında olan üç çocuğu Feride, İlker ve Özge’yle baş başa kalır. Baskıcı bir annenin kızı olan Nurcan, küçük yaşta kocasıyla tanışıp evlenmiş, daha kişiliği oturmadan bir otoriteden diğerine yaptığı bu geçiş, onun hem eş hem anne hem birey olarak kendini ifade edebilmesini imkânsız hale getirmiştir. Özellikle kıskanç kocasının telkinleri ve yönlendirmesiyle, zaman içinde yanında kocası olmadan pazara bile gidemeyen, dış dünyadan korkan silik bir karakter olup çıkar. Köksüz, bir kaybın ardından yeniden aile olmayı başaramayan, gün geçtikçe kendini yok eden dört karakterin kaybolma hikâyesidir.DAİRE
16 Mayıs 2014


TÜRKİYE
2014
91’

Yönetmen ve Senaryo: Atıl İnaç
Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan R.G.C.
Kurgu: Niko Canlısoy, Deniz Kayık
Müzik: Emre Dündar
Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu
Yapım: Derya Tarım, Tolga Avcıl, Atıl İnaç

Üniversitede felsefe alanında öğretim görevlisi olan Feramus, babasının ölüm haberinin ardından doğduğu kasabaya geri döner. Buradaki işlerini halletme sürecinde, yıllardır kullanılmayan bir havaalında çalışan Arif'le ve bir kızıyla birlikte yaşam mücadelesi veren komşusu Betül ile tanışır. Betül, kızının hastalığı nedeniyle zor zamanlar geçirmekte ve bölgedeki belediye tiyatrosunda oyunculuk mesleğini sürdürmektedir. Arif ise yıllardır tek bir yolcunun bile ayak basmadığı bir havalimanında, kendisinin de anlam veremediği bir şekilde günlerini geçirmektedir. Feramus'un baba topraklarına geri dönüşü, üçünün de hayatında köklü değişiklikler yaratacaktır.

SAROYAN ÜLKESİ
23 Mayıs 2014

TÜRKİYE-ERMENİSTAN-FRANSA
2013
75’

Yönetmen ve Senaryo: Lusin Dink
Görüntü Yönetmeni: Thomas Mauch, Emre Başaran
Kurgu: Eytan İpeker, Umut Sakallıoğlu, Ali Aga
Müzik: Francois Courtier, Bartek Gliniak, Gomidas
Oyuncular: Artur Norikyan, Kevork Malikyan, Yalın Çilingir, Sevinç Erol, Nişan Şirinyan
Yapım: Soner Alper, Lusin Dink

Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908’de ABD’de doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve “Bitlistsi” (Ermenice: Bitlisli) olarak tanımlar. 1964’te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar. “Saroyan Ülkesi”, gerek yol arkadaşlarının tanıklıkları gerekse Saroyan’ın kendi anıları ve hikâyeleri aracılığıyla yazarın öfkesini, tutkusunu, özlemini, empati yetisini ve insan sevgisini sergilemektedir. Dolayısıyla filmin senaryosu söyleşilerden, Saroyan’ın öykü canlandırmalarından ve yazardan yapılan alıntılardan oluşmakta ve bütünüyle bir kolaj olarak kurgulanan Saroyan’ın kendi sözlerine dayanmaktadır. 49 yıl sonra Saroyan’ın yolculuğunun izinde, atalarının peşinden giden bir adamın kendisini keşfedişine tanıklık edeceğiz.
EL YAZISI
30 Mayıs 2014


TÜRKİYE
2012
95’

Yönetmen ve Senaryo: Ali Vatansever
Görüntü Yönetmeni: Ali Olcay Gözkaya
Kurgu: Baptiste Gacoin
Müzik: İnanç Şanver
Oyuncular: Cansu Dere, Sarp Akkaya, Baran Akbulut, Wilma Elles
Yapım: Selin Vatansever, Oya Özden

1998... Bir yaz günü... Kasabalılar okullarına gelecek ilk yabancı İngilizce öğretmenini karşılamaya hazırlanmaktadır. Fakat yanlışlıkla kasabaya yolu düşen Fransız turist Julie’yi öğretmen sanınca işler karışır. El Yazısı, mütevazı bir Anadolu kasabasında, rüzgârın kasabaya getirdiği değişime kulak vererek, yıllardır aynı çarkta dönen düzenden çıkmak isteyen Ragıp, Ahmet ve Zeynep’in hikâyesidir.

SİYAH BEYAZ
6 Haziran 2014


TÜRKİYE
2010
92’

Yönetmen ve Senaryo: Ahmet Boyacıoğlu
Görüntü Yönetmeni: Özgür Eken
Kurgu: Selda Taşkın
Müzik: Cem Anıl
Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Nejat İşler, Taner Birsel, Şevval Sam, Derya Alabora, Rıza Sönmez
Yapım: Akman Film, Gezici Film

Fırtınalı bir hayat yaşamış ama 70 yaşına gelmesine karşın hala durulmamış, ideallerine bağlı bir ressam; kalp krizi geçirdikten sonra işini bırakan, sümüklü böcek besleyip sakin bir yaşam sürmeye çalışan bir avukat; mesleğini yapmaktan sıkılmış, üstüne bir de karısı tarafından terk edilmiş bir doktor; hayata karşı tek başına direnen, yalnızlığı bir yaşam tarzı haline getirmiş bir iş kadını… Bu insanlar Ankara’da 25 yıldır açık olan “Siyah Beyaz” adlı barın müdavimleri ve bu bar bir anlamda onların sığınabilecekleri son liman. Barın sahibiyse kimseye taviz vermeyen, sinirli, alıngan ama dünya tatlısı bir insan olan Faruk. Siyah Beyaz, yaşlanmanın farkına varmak, dostluk, duyarlılık ve hayatın küçük ayrıntıları üzerine bir film.

MAVİ DALGA
13 Haziran 2014


TÜRKİYE-ALMANYA-HOLLANDA-YUNANİSTAN
2013
97’

Yönetmen ve senaryo: Zeynep Dadak, Merve Kayan
Görüntü Yönetmeni: Daniel Bouquet
Kurgu: Çiçek Kahraman
Müzik: Kim ki o
Oyuncular: Ayris Alptekin, Onur Saylak, Barış Hacıhan, Albina Özden
Yapım: Yamaç Okur, Zeynep Dadak, Merve Kayan

Yaz boyunca görüşemeyen Deniz ve arkadaşlarının birbirlerine anlatacakları çok şey vardır. Son sınıftaki erkeklerin boyu ansızın uzamış, yeni albümler piyasaya çıkmış, Balıkesir’e doğalgaz gelmiştir. Ama aynı zamanda hiçbir şey değişmemiştir sanki. Anne babaları iş güç derdindeyken, Deniz ve arkadaşlarının üniversite tercihi konusunda kafaları hâlâ karışıktır. Günlük hayatın rutin telaşı içinde bir yandan gelecek planları yapar, bir yandan da ergenliklerinin en çetrefil dönemini yaşarlar. Kaya’yla yakınlaşıyor olsa da Deniz’in aklı hâlâ rehberlik hocası Fırat’tadır. Arkadaşlarına bunun “her zamanki gibi bir şey” olmadığını kanıtlamak ister. Hem arkadaşlarının gelecek tasarılarından, hem de anne babasının mevcut durumlarından farklı bir hayatı arzular Deniz… Kimsenin bilmediği bir şarkı, umutsuz bir aşk, yalnızlık… İstanbul yerine Ankara, fen yerine sosyal bilimler… Başka bir dünya ama neresi?Yeni Haberler