Yazar William Saroyan’ın sürgün hayatı “Her Cuma Yeni Sinema”da

Yazar William Saroyan’ın sürgün hayatı “Her Cuma Yeni Sinema”da

Saroyan Ülkesi, 23 Mayıs’ta Levent Kültür Merkezi’nde…

Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2014 Perşembe

Yeni Sinema Hareketi ve Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen, “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinde bu hafta Lusin Dink’in yönettiği “Saroyan Ülkesi” filmi seyirciyle buluşacak.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Lusin Dink'in yaptığı ve dünya prömiyerini 32. Istanbul Film Festivalinde gerçekleştiren Saroyan Ülkesi, 10. Yerevan Altın Kayısı, 66. Locarno Film Festivali ve 21. Hamburg Film festivaliyle başladığı yolculuğa yurtiçi ve yurtdışında hala devam ediyor. Filmin başrollerinde Artur Norikyan, Kevork Malikyan, Yalın Çilingir ve Sevinç Erol yer alıyor.

23 Mayıs 2014 Cuma günü saat 19.00'da başlayacak olan gösterimin ardından film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

"Her Cuma Yeni Sinema", 30 Mayısta Ali Vatansever'in "El Yazısı" filmiyle devam edecek.


Filmin Konusu:
Yazar William Saroyan sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olarak 1908’de ABD’de doğar. Kendisini her zaman Ermeni, Amerikalı ve “Bitlistsi” (Ermenice: Bitlisli) olarak tanımlar. 1964’te uzun bir Anadolu yolculuğuna çıkar. “Saroyan Ülkesi”, gerek yol arkadaşlarının tanıklıkları gerekse Saroyan’ın kendi anıları ve hikâyeleri aracılığıyla yazarın öfkesini, tutkusunu, özlemini, empati yetisini ve insan sevgisini sergilemektedir. Dolayısıyla filmin senaryosu söyleşilerden, Saroyan’ın öykü canlandırmalarından ve yazardan yapılan alıntılardan oluşmakta ve bütünüyle bir kolaj olarak kurgulanan Saroyan’ın kendi sözlerine dayanmaktadır. 49 yıl sonra Saroyan’ın yolculuğunun izinde, atalarının peşinden giden bir adamın kendisini keşfedişine tanıklık edeceğiz.


SAROYAN ÜLKESİ
TÜRKİYE-ERMENİSTAN-FRANSA
2013
75’

Yönetmen ve Senaryo: Lusin Dink
Görüntü Yönetmeni: Thomas Mauch, Emre Başaran
Kurgu: Eytan İpeker, Umut Sakallıoğlu, Ali Aga
Müzik: Francois Courtier, Bartek Gliniak, Gomidas
Oyuncular: Artur Norikyan, Kevork Malikyan, Yalın Çilingir, Sevinç Erol, Nişan Şirinyan
Yapım: Soner Alper, Lusin Dink

Tarih: 23 Mayıs 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi,Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres:
Levent Kültür Merkezi
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

Gösterimler ücretsizdir.

Yeni Haberler