“İnsanlık için şiir, şiir için küresel vicdan koalisyonu!”

“İnsanlık için şiir, şiir için küresel vicdan koalisyonu!”

9. Uluslararası Şiirİstanbul Festivali 31 Mayıs - 4 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2014 Cuma

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan uluslararası şiir festivali “Şiirİstanbul”, 31 Mayıs akşamı, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde yapılacak 'Açılış gecesi' ile başlayacak. Pelin Batu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede konuk şairler şiirlerini okuyacak. Gece, saat 20.00’de başlayacak olan Jehan Barbur konseriyle sona erecek. 4 Haziran’a kadar sürecek olan festivalin 9. bildirisi şöyle:

"İnsanlık için şiir, şiir için vicdan koalisyonu!"
'Geleceğin ilk kez bir biçimi yok' diye yazmıştı Octavio Paz bundan on yıllar önce. Şimdi o gelecek gözlerimiz önünde biçimleniyor. Dehşet içinde. Utanç içinde. İnsana dair bildiğimiz her şeyi yeniden düşünmemize neden olan bir panik hali içinde, o geleceğe bakıyoruz. Uçuruma bakar gibi. Uçurumun da bize baktığını bilerek.

Küresel kapitalizmin insan varoluşu üzerinde kurduğu tahakkümü her alanda reddediyoruz! Artık nesnelerin değil moleküllerin bile telif hakkı alınarak şirket envanterine kaydedildiği bir dünyadayız. Yeryüzü, toprak, kutuplar, denizler, uzay. Hepsi küresel kapitalizmin arsız saldırısı altında. Dinmeyen işgal girişimleri altında. Toplumlar, insanlar sınırlara hapsolmuş, küresel sermaye ise sınır tanımadan dünyanın, coğrafyaların tüm dokularına sızarak hayatlarımıza el koyuyor.

Dünyanın %1'i, dünyanın %99'unun alınterini, yarattığı katma değeri yüzsüzce çalıyor. Her şeyi görüyor ve 'hayır!' diyoruz. Dünyanın, devletlerin, ulusların, dinlerin, dillerin, kültürlerin 'insanlık hapisanesine' dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. Çünkü biz şairler bulut ulusuyuz. Sınırları tanımayız. Pasaportları tanımayız. Şirketleri, devletleri, orduları, kurumları tanımayız. Diller, dinler, kültürler bizi ayıramaz. İnsana ait ve insanlığın malı olmayan, vicdanı olmayan her şey bizim doğal düşmanımızdır. İnsanlığın bu alacakaranlığında diyoruz ki; insan oldukça şiir de olacak! İnsana inandığımız için şiire inanırız! Yaşasın şairler, yaşasın insanlık için şiir!"

Program için tıklayınız.

Yeni Haberler