MKM'de İstanbul Resitalleri Paul Galbraith ile Devam Ediyor

MKM'de İstanbul Resitalleri Paul Galbraith ile Devam Ediyor

Paul Galbraith, bugünün bilinen 6 telli gitarının Brahms çalmak için bilhassa baslar açısından yetersiz kaldığını görünce 8 telli bir gitar tasarladı...

Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2009 Perşembe


Paul Galbraith 1964 yılında Edinburgh'da doğdu. Ebeveynleri müzisyen olmamakla birlikte soyları 12. yüzyıl arpçı ve lutçularına kadar uzanmaktadır. Çocukluğunda başlayan müzik ve gitar öğrenimini takiben Alirio Diaz'ın önerisi ile Manchester konservatuarında devam etmiş, 1981 yılnda 1. Segovia Gitar yarışmasında katılarak madalyasını bizzat jüri başkanı Segovia'nın elinden alması ile gitar dünyasına büyük girişini yapmıştır. “Classical Guitar” dergisi 1983 yılında Macaristan'da yapılan Esztergom Uluslararası Gitar Festivali sonrasında Paul Galbraith'i "jenerasyonunun eni iyi gitarcısı" olarak niteledi.

Brezilyalı ünlü gitarcı Sérgio Abreu ile bir bir sohbet sırasında gitarı sarılarak çalmanın, enstrümanın akustik kutusu üzerinde sağırlaştırıcı bir etkisi olduğu keşfederek çalgıyı dik tutmanın daha doğru olduğu yolunda bir karar verdiler. Titreşim kutusunun icadı ve uygulanması ile yeni düşünce daha da gelişti.

Paul Galbraith halen Brezilya'da yaşamakta, başlıcaları arasında Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülkede konserler vermektedir.

BİLETİNİ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

PROGRAM:

HAYDN - PONCE - BACH

HAYDN: Piano Sonata
PONCE: Prelude; Variations & Fugue on 'La Folia de España'
BACH: Cello Suites Nos. 5 & 6 (BWV 1011/995* & 1012)
(* Bu yapıtın cello 1011 ve lut 995 için 2 ayrı versiyonu bulunmaktadır.)

Yeni Haberler