"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te bu hafta iki belgesel arka arkaya…

"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te bu hafta iki belgesel arka arkaya…

"Leviathan’la Yaşamak" ve "Köy 35x45", 4 Haziran’da Levent Kültür Merkezi’nde…

Eklenme Tarihi: 02 Haziran 2014 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu çarşamba iki film birden gösterime girecek. Şirin Bahar Demirel’in yönetmenliğini üstlendiği Gezi ayaklanmasını anlatan “Leviathan’la Yaşamak” ve Evgeny Solomin’in yönettiği, Sovyetler’den Rusya’ya geçiş sürecini anlatan “Köy35x46”, 4 Haziran saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde gösterimde olacak.


Leviathan’la Yaşamak
Türkiye/2013/11’25”
Çünkü internette komik kedi videoları paylaşan biri bile gözaltına alındığında yapılması gerekenleri yaymaya başlıyorsa, işte buna devlet terörü denir. Ülke çapındaki bir ayaklanmayla ilgili kişisel bir hikâye… Belgeselden ziyade bir açık mektup olan film, Türkiyeli gençlerin despot devlete ve polis vahşetine nasıl dur dediğini göstermeye çalışıyor. Karanlık ama yine de umutlu.


Köy 35x45
Rusya/2009/43’
Rusya… Ülkenin her tarafında eski Sovyet pasaportları yeni Rus pasaportlarıyla değiştiriliyor. Bir taşra fotoğrafçısı Sibirya’nın bir köyünden diğerine köylülerin 35’e 45’lik fotoğraflarını çekerek dolaşıyor. Her müşterinin fotoğrafı bir bakıma o kişinin hayatını özetliyor. Film, kırsal yaşamı derin bir şekilde gözlemleyerek, iki tezat kültürün - eski Sovyet ve modern Rus kültürleri kavşağındaki ücra bölgelerde yaşayan insanların dünya görüşleri üzerine şiirsel bir hikâyeyi gözler önüne seriyor.


Tarih: 4 Haziran 2014
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres: Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No:1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

Gösterimler ücretsizdir.

Yeni Haberler