Bir zamanlar gençliğin idealleri ve hayalleri vardı...

Bir zamanlar gençliğin idealleri ve hayalleri vardı...

Etkinliğin yönetmenliğini yapan Bahriye Kabadayı, “Devrimci Gençlik Köprüsü” belgeselinin söyleşi bölümüne de katıldı.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinin 13.’sü 5 Mayıs 2010 Çarşamba günü yapıldı. Etkinliğin yönetmenliğini yapan Bahriye Kabadayı, “Devrimci Gençlik Köprüsü” belgeselinin söyleşi bölümüne de katıldı.

Belgesel hakkında
Bir zamanlar gençliğin idealleri ve hayalleri vardı. 1969 yılında 68 gençliği içinden bir grup, eğer gerçekten istenirse hayallerin grçekleşebileceğini göstermek için Türkiye’nin en ucunda İran ve Irak sınırında bulunan Hakkari’ye gittiler ve Zap suyu üzerine bir köprü inşa ettiler. Bu köprünü yapımı, Türkiye’nin doğusu ve batısı arasındaki eşitsizliklerin sembolü haline gelen İstanbul Boğaz Köprüsü’ne karşı yaratıcı bir protesto eylemiydi. Gençler, Hakkari’de yaptıkları köprüye “Devrimci Gençlik Köprüsü” adını verdiler. “Halklar arasındaki dostluk” anlamını taşıyan köprü, 1999 yılında kimliği bilinmeyen kişilerce havaya uçuruldu.

Künye

Yönetmen
Bahriye Kabadayı


Yapım Yönetmeni
Nalan Sakızlı


Danışman
Enis Rıza


Yapım Yardımcıları
Ebru Şeremetli
Selda Salman


Görüntü Yönetmeni
Koray Kesik


Montaj
Burak Dal


Özgün Müzik
Sinan Sakızlı


Söyleşi Çözümlemeleri
Aran Kaynak
Pınar Ercan
Elif Büyükçalık
Abdurrahman Çelik
Ahmet Tek


2. Kamera
Bahriye Kabadayı
Ebru Şeremetli


Kamera Yardımcıları
Ali İlhan
Halil Köse
Nazım Hikmet Erkan
Murat Caymaz


Yerel Danışmanlar
Muhsin Kızılkaya
İhsan Çölemerikli
Cemal Sezgin
Zübeyir Kızılkaya
İsmet Ağacanoğlu
Enver Özkahraman

 

Anayaso Şarkısı
Selda Bağcan


Dünya Devrim Şarkıları
Kalan Müzik
La Ballade de Hocimin
La International
Venceremos
Ay Carmela
No Pasaran
A Desalambrar


Marşlarımız
Grup Yorum
Kalan Müzik
Gençlik Marşı
Avusturya İşçi Marşı
Gün Doğdu
Enternasyonel


Arşiv
VTR Araştırma Yapım Yönetim
Enver Özkahraman
Fikret Otyam
Yaşar Yılmaz
Fikret Toksöz
Kemal Anadol- Ersin Arıoğlu
Işıl Özgentürk
Savaş Güvezne
Mustafa Ünlü
Tayfun Talipoğlu
Sadık Karamustafa
Yüksel Hançerli
Milliyet Gazetesi Belge Bilgi Merkezi
Cumhuriyet Gazetesi
Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı –Tüstav
Atatürk Kitaplığı ( Milliyet Gazetesi arşivi)
Basın Müzesi (Cumhuriyet Gazetesi arşivi)
Hakkari İl Kültür Müdürlüğü
Kemal Dağgöl aile fotoğrafları
Sait Ağacanoğlu aile fotoğrafları
Fettah Işık aile fotoğrafları
Zübeyr Kızılkaya aile fotoğrafları
Melek Baş aile fotoğrafları
Abdullah Koç aile fotoğrafları
Emin Demirer aile fotoğrafları


İngilizce Çeviri
Bob Beer


Süre
84’

Konuklar hakkında

Bahriye Kabadayı-Belgesel sinemacı
1977, İstanbul doğumlu. 1998 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü mezunu. Üniversite yıllarında Marmara İletişim Haber Ajansı (MİHA) görsel bölümde haber filmleri hazırladı. 1997 yılında VTR Araştırma Yapım Yönetim ekibine katıldı. O tarihten bu yana VTR bünyesinde gerçekleştirilen filmlerde Enis Rıza ile çalışıyor.

Mustafa Varlık ile birlikte yönettikleri “Son Eller” adlı belgesel film ile 1998’de Aydın Doğan Vakfı ödülü kazandı. VTR bünyesinde; Yerel Gündem 21 (YG21), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat için Gençlik Derneği, YG21 Kadın ve Gençlik çalışmaları, Geleceğimizin Çocukları Vakfı, Türkiye Kalite Derneği gibi pek çok sivil toplum kuruluşu için kamu yararı filmlerinde yönetmenlik yapmaya devam ediyor.

1997’den itibaren Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından düzenlenen etkinlik ve organizasyonlarda aktif olarak görev aldı. BSB belgesel film arşivi sorumluluğunu üstlendi. BSB bünyesinde ulusal ve uluslararası belgesel film festivalleri, gösterimler ve atölye çalışmaları organizasyonunda yer aldı. Belgesel Sinema alanında uluslararası film festivallerine ve mesleki atölyelere katılarak deneyimlerini arttırıyor.

İlk uzun metrajlı belgesel filmi olan “Devrimci Gençlik Köprüsü”, 2006 yılında Fas’ın Marakeş Şehrinde gerçekleştirilen ve bir Euromed programı olan Meda Films Development’a kabul edilen tek belgesel film projesidir. Film, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından Ekim 2007’de İstanbul’da gerçekleştirilen 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterildi. “Devrimci Gençlik Köprüsü”, 19. Uluslararası Ankara film Festivali Jüri Özel Ödülü, 2. Uluslararası İpekyolu Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve SİYAD 2008 En İyi Belgesel Film Ödülü sahibi.

2008’de BABİL Toplum Kültür Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği kurucuları arasında yeraldı.

Şu anda, 2007’de yönetim kurulu üyesi olduğu BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İstanbul- 12. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.


Yeni Haberler