"Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer"

"Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer"

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri 1 Aralık 2010 Çarşamba günü “Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer” belgeseliyle devam etti.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba


“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri 1 Aralık 2010 Çarşamba günü “Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer” belgeseliyle devam etti. Belgeselden sonra yapılan söyleşi bölümünün konuğu belgeselin yönetmeni Yüksel Aksu ve Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek oldu.

Belgesel hakkında:

Yüz yıllardır süregelen bir geleneğin, konar-göçer yaşam biçiminin son örneği olan Sarıkeçililer, atalarının izlerini takip ederek, her mevsim için kendilerine uygun bölgeler arasında tıpkı tabiat ananın döngüsü gibi hiç durmadan göç etmektedirler. Günümüzde tarım arazilerinin genişlemesi, orman ağaçlandırma faaliyetlerinin artması ve meraların köy tüzel kişilikleri tarafından korunmaya alınması, Sarıkeçili göçerlerin göç yollarını daraltmakta, bu nedenle de sayıları her geçen gün azalmaktadır. Belgesel bir taraftan bu zorlu yaşam mücadelesini izlerken, diğer taraftan son demlerine yaklaşmakta olan göçer kültürüne ait çeşitli zenginlikleri de izleyiciye sunmaktadır.

Yoğun ilgi nedeniyle "Anadolu'nun Son Göçerleri Sarıkeçililer" belgeseli 7 Aralık 2010 Salı günü saat 19:00'da aynı salonda yeniden gösterilecektir.


Yeni Haberler