Türk mûsikisinin çınarı “Ustalara Saygı”da

Türk mûsikisinin çınarı “Ustalara Saygı”da

Türk mûsikisinin en büyük çınarlarından biri olan Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Ustalara Saygı” toplantılarının 20 Aralık Pazartesi akşamı konuğu oldu.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 ÇarşambaTürk mûsikisinin en büyük çınarlarından biri olan Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Ustalara Saygı” toplantılarının 20 Aralık Pazartesi akşamı konuğu oldu.

Mûsikiyle doğum yeri olan Kilis’te henüz 8 yaşındayken keman dersleri alarak tanışan, geride bıraktığı 84 yılda çoğu klasik mertebesine ulaşan 643 beste sığdıran, ülkemizde Türk mûsikisi eğitiminin başlamasına ve yaygınlaşmasında öncülük eden Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça için organize edilen gecede Nesrin Körükçü ve Çetin Körükçü, Yavaşça’nın Türk mûsikisi sevenlerin ezbere bildiği şarkılarından örnekleri, Haliç Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve öğrencilerin sazları eşliğinde seslendirdi.

Ayten Yavaşça’nın katkılarıyla hazırlanan etkinliğin sunuculuğunu Nuriye Eraçar üstlendi. Alâeddin Yavaşça’nın yaşamından önemli anların etkinlik boyunca perdeye yansıtılarak seyircilerle paylaşıldığı gece öncesinde, Kilis Vakfı’nın gelenekselleştirdiği Alâeddin Yavaşça Yılı etkinlikleri kapsamında bir sergi açıldı. Akatlar Kültür Merkezi’nin fuayesinde yer alan sergiyle Yavaşça’nın bir ömre sığdırdığı şiirleri, ebru ve hat sanatı ile birleşerek ölümsüz bir hal aldı. “Ustalara Saygı” etkinliğinin sonunda seyircilere, Yavaşça’nın “Gönülden Gönüle” adıyla kitaplaşan şiirleri ve bestelerini içeren iki CD armağan edildi.

“Ustalara Saygı” toplantıları 10 Ocak’ta geleneksel Nâzım Hikmet’e saygı gecesiyle, 17 Ocak’ta ise Selmi Andak için hazırlanan etkinlikle devam edecek.


Yeni Haberler