“Gidenler Gelenler Kalanlar” Belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde Gösteriliyor

“Gidenler Gelenler Kalanlar” Belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde Gösteriliyor

Yönetmenliğini Hasan Özgen’in yaptığı “Gidenler, Gelenler, Kalanlar” belgeselinin gösterileceği etkinliğin söyleşi bölümüne, yönetmen Hasan Özgen ve Hikmet Altınkaynak katıldı.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

Sanata verdiği kapsamlı destek çerçevesinde belgesel film yapımcılığının gelişmesine de katkıda bulunan Beşiktaş Belediyesi’nin Belgesel Sinemacılar Birliği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte düzenlediği, “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” günlerinin 17.’si 2 Haziran 2010 Çarşamba günü yapıldı. Yönetmenliğini Hasan Özgen’in yaptığı “Gidenler, Gelenler, Kalanlar” belgeselinin gösterileceği etkinliğin söyleşi bölümüne, yönetmen Hasan Özgen ve Hikmet Altınkaynak katıldı. Bu gösterimle birlikte “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği yaz tatiline girmiş oldu. Belgesel severler Ekim 2010’dan itibaren yeni belgeselleri yine her Çarşamba saat 19:00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleme şansına sahip olacak.

Belgesel hakkında
Doğa kendi varoluşunu, gelmeler ve gitmeler üzerinden kurgular. Her şey gelir ve gider… Kalanlarsa tanık olanlardır. Gelenlerin, gidenlerin ve kalanların toplamıdır uygarlık mirasımız. Karaman çevresi ve Toroslar, bu bağlamda oluşmuş güçlü bir mirası barındırıyor. Ancak bu harmanı taşıyan ve dillendiren hep “Türkçe” olmuş. Beş bin yıldır Türkçe ile yürüyenler ve Yunus Emre’yi yaratanlar belgeseli şenlendiriyor.

Yönetmen hakkında
l947 yılında Milas’ta doğdu. 1968 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu ve bir süre “uçuş eğitimi” gördü. 1972’de “siyasal nedenlerle” Hava Kuvvetleri’nden ilişiği kesildi. l974-1982 yılları arasında TRT Haber Merkezi’nde çalıştı. l983 yılında Suha Arın’la birlikte MTV A.Ş.’nin kuruluşuna katıldı. 1987'de kendi ajansını kurdu. TRT ile başlayan sinema deneyi, ağırlıklı olarak belgesel filmlerin üretimine katılarak gelişti. Kameraman, görüntü yönetmeni, senarist ve yönetmen olarak çalıştı.

“Yazın” ve “yazı sanatı” ile ilgilenmeye lise yıllarında başladı. Şiir ve düz yazı çalışmaları çeşitli dergilerde yayımlandı. Son yıllarda kentler üzerine yazmayı, kentlerimizi anlatmayı deniyor. ÇEKÜL-Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, TKB-Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi, MİÇEV- Milas Kültür Vakfı kurucu üyesi, BSB-Belgesel Sinemacılar Birliği kurucu üyesi ve TGC-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

Çeşitli üniversitelerin iletişim fakültelerinde “Belgesel Sinema” konulu dersler verdi. Belgesel film yönetmenliğinin yanı sıra “sosyal projeler” ve “iletişim” alanlarında danışmanlık da yapıyor. “B+ Dergisi”nin proje yönetmenidir.


Belgeselleri
1985-87 Fırat Göl Olurken - Suha Arın ile ortak yönetim
1987 Sırların Kenti
1987 Sessizliğin Bin Rengi
1987-90 Eski Evler Eski Ustalar (Bazı Bölümleri)
1990 ...Ve Taşlar Tanıktır
1991 Ortak Geleceğimiz
1992 Kontrastların Harmonisi
1992-93 Zamana Açılan Yollar - Savaş Güvezne ile ortak yönetim
1995 Korumanın Başkenti
1998 Başkent Zaman İçinde
1999 Megaron
1999 Doğu'nun Uygar Kenti; Kars
2000 Zamanda Yürümek
2000 İki Dünya Arasında - Hakan Aytekin ile ortak yönetim
2002 Tarihin Kilidi : Çanakkale
2003 Nerelisin ?
2005 Işık Ülkesi
2006 Gelenler, Gidenler ve Kalanlar
2008 Sevdiğimiz Şeyler
2009 Damladan Denize


Yeni Haberler