Leyla Gencer Heykeli'nin Açılış Töreni

Leyla Gencer Heykeli'nin Açılış Töreni

Beşiktaş Belediyesi'nin, dünyanın "La Diva Turca" olarak alkışladığı Türk Opera Sanatçısı Leyla Gencer anısına düzenlediği yarışmada birinci olan eserin açılış töreni 13 Temmuz 2010 Salı günü gerçekleşecek.

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 ÇarşambaBeşiktaş Belediyesi'nin, dünyanın "La Diva Turca" olarak alkışladığı Türk Opera Sanatçısı Leyla Gencer anısına düzenlediği yarışmada birinci olan eserin açılış töreni 13 Temmuz 2010 Salı günü gerçekleşecek.

Önder Büyükerman'a ait olan ve Leyla Gencer'in La Scala'da tasvir edildiği eser Fulya'daki Hakkı Yeten Caddesi üzerine yerleştirildi.

 

LEYLA GENCER HEYKELİNİN AÇILIŞ TÖRENİ


Tarih: 13 Temmuz 2010, Salı
Saat:  11.00
Yer:    Fulya, Hakkı Yeten Caddesi

 

LEYLA GENCER KİMDİR?

20. yüzyıl opera dünyasına damgasını vuran Leyla Gencer 1928 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda başladığı şan eğitimine İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi ve Apollo Granforte ile devam etti. 1950'de Ankara Devlet Operası sahnesinde Mascagni'nin Cavalleria Rusticana'sında Santuzza rolünü yorumladıktan sonra kısa bir süre içerisinde yurtiçinde tanınan bir opera sanatçısı oldu, birçok önemli devlet etkinliğine soprano olarak davet edildi.

İtalya sahnelerine Napoli'deki San Carlo Tiyatrosu'nda yine Santuzza rolüyle adım attı ve bir yıl sonra Madama Butterfly ve Yevgeni Onegin operaları için tekrar Napoli'ye döndü. 26 Ocak 1957'de La Scala Tiyatrosu'nda ilk kez sahneye çıkarak Poulenc'in Les Dialogues des Carmelites'sinin dünya prömiyerinde Lidoine rolünü yorumladı.


1957 ile 1980 arasında La Scala Tiyatrosu'nda, Verdi, Bellini, Donizetti, Mozart, Monteverdi, Gluck, Çaykovski, Britten ve Pizzetti'ninkiler başta olmak üzere birçok operada başrol oynadı. Vittorio Gui, Tulio Serafin, Gianandrea Gavazzeni ve Riccardo Muti gibi büyük İtalyan şeflerle çalıştı. Donizetti'nin unutulmuş operalarını başarılı bir şekilde yorumlayarak "Donizetti Rönesansı"nın gelişmesine büyük katkıda bulundu.


Geniş repertuarı, lirik sopranodan dramatik koloratüre uzanan bir yelpazede 72 rolü kapsayan Leyla Gencer, Maria Callas, Renata Tebaldi, Montserrat Caballé, Joan Sutherland, Beverly Sills gibi efsane isimlerle aynı dönemde operanın mabedi La Scala'da yirmi beş yıl boyunca primadonna olarak söyledi.

1985'te La Fenice Tiyatrosu'nda Francesco Gnecco'nun La Prova di un'Opera Seria adlı yapıtıyla opera sahnelerine veda eden Leyla Gencer, 1992 yılına dek konser ve resitallerine devam etti. 

Dünyanın bütün ünlü opera sahnelerinde "La Diva Turca" olarak alkışlanan ve büyük başarılara imza atan Leyla Gencer 1988 yılında sunulan "Devlet Sanatçısı" ünvanının yanı sıra, en sonuncusu da 2007'de İtalya'da aldığı Caruso Ödülü'ne kadar pek çok önemli opera ödülünün de sahibiydi.

1983-88 yılları arasında As.Li.Co. di Milano'nun sanat yönetmenliğini üstlenen Leyla Gencer 1997-98 yılları arasında ise şef Riccardo Muti tarafından atanarak La Scala Korosu'nun genç sanatçılar okulunda yöneticilik yaptı. 2008 yılındaki vefatına kadar La Scala Tiyatrosu'nda opera sanatçıları için kurulan akademinin sanat yönetmenliğini sürdüren Gencer, aynı zamanda İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın mütevelliler kurulu başkanıydı. 1995 yılından beri düzenlenen "Leyla Gencer Uluslararası Şan Yarışması"yla opera dünyasına yeni yetenekler kazandırmaya devam eden Leyla Gencer 2008 yılında Milano'daki evinde vefat etti.


Yeni Haberler