Belgesel Günleri'nde "Toz" Belgeseli

Belgesel Günleri'nde "Toz" Belgeseli

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” isimli belgesel gösterileri “işçi belgeselleri”yle devam etti. İkinci yaşını dolduran etkinliğin son beş haftasında “arkeoloji belgeselleri”ne yer verilmişti.

Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2011 Salı


Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği ile birlikte yürüttüğü “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” isimli belgesel gösterileri “işçi belgeselleri”yle devam etti. İkinci yaşını dolduran etkinliğin son beş haftasında “arkeoloji belgeselleri”ne yer verilmişti.


Serinin ilk filmi “Toz”, sağlıksız kot taşlama atölyelerinde ömürlerini geçiren işçilerin öykülerini anlatıyor. Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven’in yönetmenliğini yaptığı belgesel 20 Nisan 2011 Çarşamba akşamı 19:00’da Levent Kültür Merkezi’nde izleyenlerle buluştu.

"TOZ"

Yönetmenler: Petra Holzer, Selçuk Erzurumlu, Ethem Özgüven
Süre: 32'

Belgesel hakkında
Zincirin bir ucunda çağın popüler giysisi blue jean ve ünlü markalar, diğer ucunda tozlu, ayıtsız atölyelerde ölümcül bir hastalığa yakalanmış hasta ciğerli insanların bedenleri duruyor. Taşlanan kotlar daha pahalı satılırken ciğerlere yapışan tozlarla işçinin hayatı sönüyor… Çok kısa bir süre içinde… Ancak, çok ciddi bir sivil itaatsizlik ve direniş sonunda bu faaliyet yasaklandı.

Yeni Haberler