Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit

Beşiktaş Belediyesi'nin gelenekselleşen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği kapılarını toplumsal hafızanın derinliklerine işleyen çarpıcı bir belgeselle açtı.

Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2011 Salı

“BİR BELGESEL, BİR GAZETECİ, ÇAY VE SİMİT” BARIŞA ADANMIŞ BİR FİLMLE BAŞLADI

Beşiktaş Belediyesi'nin gelenekselleşen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliği kapılarını toplumsal hafızanın derinliklerine işleyen çarpıcı bir belgeselle açtı. Ortadoğu'da barışa adanan İsrail yapımı “Vadinin Üstündeki Köprü” belgeselinin gösterimi 16 Kasım 2011 Çarşamba akşamı Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.
 

 
Beşiktaş Belediyesi’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle ortaklaşa düzenlediği ve gördüğü ilgiyle üçüncü yılına ulaşan “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”, İsrail yapımı "Vadinin Üstündeki Köprü" adlı belgesel ile başladı. Yönetmenliğini Tomer ve Barka Heymann’ın üstlendikleri belgesel film, 2004’te, bir grup Arap ve Yahudi ebeveynin, İsrail Vadisi’ndeki Arap Köyü Ara’da çift milliyetli, çift dilli bir okul kurmasını konu alıyor.
 
Gerçeğe tanıklık etme dürtüsüyle çalışan belgeselcileri ve gazetecileri bir araya getiren “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”, etkinliği tarih boyunca savaşlara ve yıkımlara sahne olan Ortadoğu'da bir köye odaklanıyor.
 

 
Ailelerin  bu idealist girişimi, ebeveynlerden bazılarının aşmaları gereken sorunlar nedeniyle kırılgan bir sürece yayılıyor. 50 Yahudi ve 50 Arap öğrencinin eğitim gördüğü “Vadinin Üstündeki Köprü” adındaki okulda birlikte barış içinde yaşamak için öğrenciler, öğretmenler ve ebeveynlerin büyük bir mücadele veriyor.  Yılsonunda, her ne kadar sallantılı ve öngörülemez olsa da, bir kurum oluşturmak konusunda başarılı olmuş gibi gözüküyorlar: 2005’te, eski sayının iki katı öğrenci okula kayıt yaptırıyor.
 
Katıldığı uluslararası festivallerde eleştirmenlerden ve izleyiciden tam not alan "Vadinin Üstündeki Köprü", Ortadoğu halkları arasında barışın mümkün olabileceği umudunu yaratan bir yapım. Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit', etkinliği, 23 Kasım 2011'de "Arap Kızı Camdan Bakıyor" ve 30 Kasım 2011'de "Arnavut Usulü Boşanma" isimli belgesel film gösterimleriyle devam edecek.

 


Yeni Haberler