Muazzez İlmiye Çığ ile Zamanda Yolculuk

Muazzez İlmiye Çığ ile Zamanda Yolculuk

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri 1 Haziran 2011 Çarşamba günü “Muazzez İlmiye Çığ ile Zamanda Yolculuk” belgeseliyle devam etti.

Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2011 Salı

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinlikleri 1 Haziran 2011 Çarşamba günü “Muazzez İlmiye Çığ ile Zamanda Yolculuk” belgeseliyle devam etti. Belgeselden sonra yapılan söyleşi bölümünün konukları Muazzez İlmiye Çığ ve belgeselin yönetmeni Tülin Erarslan oldu. Etkinlikte Cumhuriyetin yetiştirdiği iki çınar buluştu; ilk Türk kadın arkeoloğumuz Halet Çambel ve ilk Sümeroloğumuz Muazzez İlmiye Çığ etkinlikten sonra hasret giderdi.
 

Belgesel hakkında:


Seferberlikte doğdu. Cumhuriyet'te büyüdü. Çok az bilinen bir alanda yıllarca çalıştı. Bildiklerini kitaba aktardığında onu ve Sümerleri tanıdık. Türkiye'nin ilk Sümerologlarından birisi olan Muazzez İlmiye Çığ belgeselin konusu. Bu film yalnızca bir biyografik belgesel değildir, fonunda Cumhuriyetin olduğu bir yol begeselidir. Fazla rağbet görmeyen bir alanda çalışıp bilgiyi, belgeyi yaşadığı topluma aktarmayı başarmış bir insanın öyküsüdür.  
                                                                                  
Soldan sağa: Tülin Erarslan, Muazzez İlmiye Çığ, Hasan Özgen, Halet Çambel

Yeni Haberler