"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te bu hafta iki belgesel arka arkaya…

"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te bu hafta iki belgesel arka arkaya…

Maden işçilerinin hayatını konu alan İnci Dişli Kardeşim ve Mükellef bu çarşamba Levent Kültür Merkezi'nde...

Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2014 Cuma

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 8 Ekim 2014 Çarşamba günü iki belgesel birden gösterilecek.

İlki Gül Muyan’ın yönetmenliğindeki “İnci Dişli Kardeşim”, ikincisi ise Eli Ergezen yönetmenliğindeki “Mükellef” olacak. İki belgesel de Zonguldaklı maden işçilerinin hayatını konu alıyor. Yönetmenler, Levent Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından düzenlenen söyleşi bölümüne konuk olacak.

“İNCİ DİŞLİ KARDEŞİM”

Türkiye / 2014 / 45'/ Türkçe / İngilizce Altyazılı
Yönetmen: Gül Muyan

Belgesel hakkında

Belgesel Zonguldak maden işçisini anlatıyor. Zonguldak'ta madencilik erkekler için neredeyse kaderdir. Bu topraklarda, babası madenci olan işçinin oğlu da, muhtemelen madenci olacaktır. Yaşanan tehlikeli, acımasız, sert bir öyküdür. Çünkü yerin yedi kat dibinde ekmeğini kazanmaya çalışan bu adamlar, kolaylıkla kaza geçirebilir, ölebilirler. Doğası gereği zaten güç bir meslek olan madencilik, 2000'li yıllardan bu yana, belki de en zor dönemini yaşamaktadır. Taşeron sistem maden ocaklarına girmiş, çalışma koşulları iyice zorlaşmış, harcanan emek güvencesizleşmiş, kaza ihtimali artmış, bunlara bağlı olarak ölüm oranı da yükselmiştir.


“MÜKELLEF”
Türkiye /2010 /27' /Türkçe/İngilizce Altyazı
Yönetmen: Elif Ergezen

Belgesel hakkında

Belgesel Zonguldak Kandilli maden ocaklarında işçi mükellefiyeti dönemindeki devletçilik uygulamalarından bugünkü özelleştirme politikalarına uzanan bir dede-torun ve bir baba-oğlun paralel öykülerini işliyor.

8 Ekim 2014 - Saat:19.00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Gösterimler Ücretsizdir.

Yeni Haberler