"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te Bu Hafta “Fausto Zonaro ve İstanbul”

"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te Bu Hafta “Fausto Zonaro ve İstanbul”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Özge Akkoyunlu yönetmenliğindeki “Fausto zonaro ve İstanbul” belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde…

Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2014 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 22 Ekim 2014 Çarşamba günü “Fausto Zonaro ve İstanbul” gösterilecek.

Özge Akkoyunlu yönetmenliğindeki belgesel Saray Ressamı Fausto Zonaro’yu ve onun eserleri ışığında dönemin İstanbul’unu konu alıyor. Levent Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından düzenlenen söyleşi bölümüne belgeselin yaratıcıları konuk olacak.

“FAUSTO ZONARO VE İSTANBUL”
Türkiye / 2005/ 30' / Türkçe /İngilizce Altyazılı

Yönetmen:
Özge Akkoyunlu

Belgesel hakkında
Fausto Zonaro, Oryantalist yazarlardan özellikle de Edmondo De Amicis'in “Constantinopoli”adlı kitabından çok etkilenir ve 1891'de dokuz günlük bir gemi yolculuğundan sonra İstanbul'a gelir. Zonaro'nun İstanbul'u farklı yönleriyle yansıtan resimleri, sanat ve saray çevrelerinin ilgisini çeker. “Ertuğrul'un Galata’dan Uğurlanması” adlı resmiyle II. Abdülhamit'in övgüsünü kazanır. “Ressam-ı Hazret-i Şehriyarî” unvanıyla “Saray Ressamlığı'' görevine getirilir. Şehzade Abdülmecid'e resim dersleri verir. Bundan böyle Avrupa, İstanbul'u ve Türkleri onun resimleriyle yakından tanıma fırsatı bulacaktır. İstanbul'da kaldığı süre içinde Türkiye konulu 1350 resim yapar. Fausto Zonaro 1910 yılında ülkesine dönmek zorunda kalır.

22 Ekim 2014 - Saat: 19.00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu

Gösterimler Ücretsizdir.

Yeni Haberler