"Çekip Çekilenler" Beşiktaş'ta!

"Çekip Çekilenler" Beşiktaş'ta!

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde, Kasım-Aralık aylarında Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen belgeseller gösteriliyor.

Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2014 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle ortaklaşa yürüttüğü “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde, sansür tartışmaları nedeniyle Altın Portakal Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndan çekilen belgeseller gösteriliyor.

“Çekip Çekilenler” Kasım ve Aralık ayları boyunca her çarşamba saat 19:00’da Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda gösterilecek. Belgesel gösterimlerinin ardından yönetmenlerin katılacağı söyleşi bölümünde hem belgeselle ilgili konular hem sinemada sansür konusu masaya yatırılacak.

Kasım - Aralık 2014 Programı Şöyle:

NAİL V.
5 Kasım 2014, 19:00
Yönetmen: Kurtuluş Özgen

Belgesel hakkında

(Gerçek) kahramanlar kahraman olduklarını bilmezler! Nail V. belgeseli; şair, yazar, gazeteci, politikacı, düşünür ve mimar olan Nail Vahdeti Çakırhan’ın hayat görüşü, eserleri, ilişkileri, aydın ve mücadeleci kişiliğini merkezde alan bir porte çalışmasıdır.


KÜLKEDİSİ DEĞİLİZ
12 Kasım 2014, 19:00
Yönetmen: Emel Çelebi

Belgesel hakkında

Yönetmen Emel Çelebi’nin Gündelikçi (2006) adlı belgeseli, ekmeğini başkalarının kirini temizleyerek kazanan kadınların öyküsünü anlatıyordu. Bir tür devam filmi olan “Külkedisi Değiliz!” ise yıllarca hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalışan, iş kazası geçiren, sakat kalan, hatta cam silerken düşüp hayatını kaybeden ev işçilerinin sendikalaşma mücadelesine tanıklık ediyor. Filmde, ev işçisi kadınların, emeklerinin görünür hale gelmesi, ev işinin İş Yasası kapsamına alınması ve hükümetin ev işçilerine insanca çalışma koşulları tanıması için verdiği mücadeleyi izliyoruz.


EYMİR NEDEN PAYLAŞILAMADI?
19 Kasım 2014, 19:00
Yönetmen: Yasin Semiz

Belgesel hakkında

Belgesel, Eymir Gölü'nün tarihçesini ve günümüz gündeminden nasıl etkilendiğini bize röportajlarla aktarıyor. Göl, 60'lı yılların başında ODTÜ'ye teslim edildiğinde oldukça çıplak bir araziyken, devredildiği andan itibaren gölün çehresi tamamen değişti. Akademisyeninden işçisine ve Ankara halkının da desteğiyle bölge ağaçlandırıldı ve yapılan bu çalışmalar 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'yle taçlandırıldı. Zamanla yeşil alanlardan rant elde etmenin karlı olduğunu düşünen zihniyet bu değerli araziyi de fark edince, göle sahip çıkılmadığına dair haberler ve söylentiler yayılmaya başladı. Amaç, ODTÜ'nün bu konudaki itibarının sarsılması ve arazinin ellerinden alınmasıydı. Etrafında pek çok site ve gökdelenlerin inşaatları yapılırken korunması için büyük çaba harcanan Eymir Gölü'nün yaşatılma hikayesi, bu belgeselle izleyiciye sunuluyor.


KÊL / O İKLİMDE KALIRDI ACILAR
26 Kasım 2014, 19:00
Yönetmen: Zeynel Koç, Cenk Örtülü

Belgesel hakkında

Toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanlar ve onları fotoğraflayan belgesel fotoğrafçısı Selim... “Babama son görevimi yapamadım” diyen Adnan’ın, “Bir mezarımız olsaydı derdimizi anlatırdık” diyen Türkan annenin, “Yüreğinin üstündeki taşa kurban olayım!” diyen Şerife ananın hikâyelerini dinlerken, kaybettiği oğlunun bir mezarının olmayışının ağırlığını taşımaya çalışıyor. Devlet, toplu mezarları kepçelerle, iş makineleriyle açıp kayıp yakınlarına bir travma daha yaşattığında, Kürt coğrafyasında adalet adına kat edilmesi gereken epey bir yol olduğunu görür Selim.


YER YÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK

3 Aralık 2014, 19:00
Yönetmen: Reyan Tuvi

Belgesel hakkında
Türkiye, tarihinin en görkemli sivil ayaklanmalarından birine 2013 Mayıs’ının son günlerinde İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’nda şahit oldu. Şehrin merkezinde son yeşil alan olan Gezi Parkı’nın bulunduğu yere tarihi bir kışla ve alışveriş merkezi yapılması için ağaçların dozerlerle sökülmesiyle başlatılan yıkım, milyonlarca insanı sokağa döktü. Film, bu toprakların mozaiğini oluşturan ve Gezi’de yerini alan farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip karakterlerin, kaderlerini değiştirme içgüdüsüyle, yeryüzünü nasıl hayal ediyorlarsa Gezi’de de öyle bir dünya kurmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.


BEN BİR SLOGAN BULDUM ANNEM BENİM YANIMDA
10 Aralık 2014, 19:00
Yönetmen: Ayris Alptekin, Albina Özden, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz

Belgesel hakkında
Belgesel, Gezi Parkı direnişiyle görünür olmaya başlayan 90 kuşağı ve onların aileleriyle olan ilişkilerini temel alarak ilerlemektedir. "Tarihsel gerçekçilik" kavramını sorgulayarak, tanıkların gerçeklik kavramının göreceliliğini esas almayı hedeflemektedir. Kuşaklar arası tarihin aktarılma biçimlerini görünür kılarken kuşağımızın aile içinde kendi seslerini bulma çabasıyla sokağı tanıma çabaları arasında paralellik kurarak ilerlemektedir.


DİYAR
17 Aralık 2014, 19:00
Yönetmen: Devrim Akkaya

Belgesel hakkında
Devrim, İstanbul’da oturan bir yoga eğitmenidir. Göç, çocuk ölümleri, cinayet ve reddedilme gibi travmaların gelecek kuşaklar üzerindeki etkilerini araştıran bir terapi çalışmasına katılır. Burada, hissettiği yalnızlık ve aidiyetsizlik duygusunun, kendi ailesini kurmak konusunda gösterdiği direncin nedenleri üzerine düşünürken 1915’te evlat edinilmiş olan Ermeni büyük dedesi gelir aklına. Ailesiyle bunu paylaştığında, büyük dedesi Yusuf’un mezarının kimsesizler mezarlığında, bilinmeyen bir yerde olduğunu öğrenir.


TEPECİK HAYAL OKULU
24 Aralık 2014, 19:00
Yönetmen: Güliz Sağlam

Belgesel hakkında
Yaşadığı her anı görsellikle tasvir etme tutkusu, sinemayla büyülenmiş birine tüm yapım zorluklarıyla, engellerle mücadele etme gücü verebilir mi? Birbirinden özgün ve yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”la tanınan Ahmet Uluçay, bundan on iki yıl önce beynindeki tümörle tanıştı ve ilk ameliyatını oldu. Bu film, Uluçay’ın düş ile gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşıyor bizi.


Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Gösterimler Ücretsizdir.
Yeni Haberler