"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te Bu Hafta “Eymir Neden Paylaşılamadı...

"Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit"te Bu Hafta “Eymir Neden Paylaşılamadı?”

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Yasin Semiz’in “Eymir Neden Paylaşılamadı?” belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde…

Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2014 Salı

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 19 Kasım 2014 Çarşamba günü “Eymir Neden Paylaşılamadı?” gösterilecek.

Yasin Semiz yönetmenliğindeki “Eymir Neden Paylaşılamadı?” belgeseli, Eymir Gölü'nün insan eliyle tekrardan nasıl yeşerdiğini ve son dönemdeki yapılaşma baskısını sorular sorarak ele alıyor.

Levent Kültür Merkezi’ndeki gösterimin ardından düzenlenen söyleşi bölümüne belgeselin yönetmeni Yasin Semiz konuk olacak.

"Eymir Neden Paylaşılamadı?"
Türkiye / 2014 / 54’ /

Yönetmen: Yasin Semiz

Belgesel hakkında
Belgesel, Eymir Gölü'nün tarihçesini ve günümüz gündeminden nasıl etkilendiğini bize röportajlarla aktarıyor. Göl, 60'lı yılların başında ODTÜ'ye teslim edildiğinde oldukça çıplak bir araziyken, devredildiği andan itibaren gölün çehresi tamamen değişti. Akademisyeninden işçisine ve Ankara halkının da desteğiyle bölge ağaçlandırıldı ve yapılan bu çalışmalar 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'yle taçlandırıldı. Zamanla yeşil alanlardan rant elde etmenin karlı olduğunu düşünen zihniyet bu değerli araziyi de fark edince, göle sahip çıkılmadığına dair haberler ve söylentiler yayılmaya başladı. Amaç, ODTÜ'nün bu konudaki itibarının sarsılması ve arazinin ellerinden alınmasıydı. Etrafında pek çok site ve gökdelenlerin inşaatları yapılırken korunması için büyük çaba harcanan Eymir Gölü'nün yaşatılma hikayesi, bu belgeselle izleyiciye sunuluyor.

19 Kasım 2014 Çarşamba - Saat: 19.00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu


Gösterimler Ücretsizdir.

Yeni Haberler