Hay Way Zaman, Levent Kültür’de!

Hay Way Zaman, Levent Kültür’de!

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta, Nezahat Gündoğan’ın “Hay Way Zaman” belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Eklenme Tarihi: 02 Şubat 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 4 Şubat 2015 Çarşamba günü “Hay Way Zaman” belgeseli gösterilecek.

Hay Way Zaman belgeseli, 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film dalında jüri özel ödülüne layık görüldü.

Hay Way Zaman
2013 | Belgesel | 80' | Türkçe, Kürtçe | 17 Ekim 2014

Yönetmen: Nezahat Gündoğan

Belgesel Hakkında

‘İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları belgesel filminden sonra bulunan yüzlerce kayıp kızdan biridir Emoş Gülver. Emoş ve Serpil, Dersim’e, köklerine doğru yolculuğa çıktıklarında, ailelerinden birilerini bulabileceklerini akıllarından geçirmemişlerdi. Bir yandan da uzun araştırmalar sonucu bulunan amcaoğulları Kamer (Hüseyin) Kaçar onları sabırsızlıkla beklemekteydi. İzleyici, belgeselde biri Kurmanci - Alevi, diğeri Türk ve Sünni iki amca çocuğunun 74 yıl sonra ilk buluşmalarına, dokunmalarına, sorgulamalarına, sessiz çığlıklarına ve yaşananlara dair ağıtlarına tanıklık edecek. Faillerden itiraflar ve yüzleşme çabası, Dersim Katliamında görev yapmış, bugün 100, 105 yaşlarında olan askerlerin dehşet verici tanıklıkları ve bugün hissettikleri paralel kurguyla anlatılarak tarihsel hakikatin bütün boyutlarıyla anlaşılmasını sağlamaya çalışmaktadır.

“Hay Way Zaman” geçmişe, bugüne ve geleceğe dair bir ağıttır…

4 Şubat 2015, Çarşamba, 19:00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu


*Gösterimler Ücretsizdir.

Yeni Haberler