Gündöndü, Levent Kültür’de!

Gündöndü, Levent Kültür’de!

Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta, Nejla Demirci’nin “Gündöndü” belgeseli Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi’nin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle gerçekleştirdiği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde 11 Şubat 2015 Çarşamba günü “Gündöndü” belgeseli gösterilecek.

Ergene Nehrinin hikayesini anlatan Gündöndü belgeseli, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Gündöndü
2012 / 30’-70’ /Türkçe

Yönetmen: Nejla Demirci

Belgesel Hakkında

Yıldız Dağları’ndan doğan ve 285 km sonra Saros Körfezi’ne dökülen Ergene Nehri 25-30 yıl öncesine kadar geçtiği topraklara hayat veren bir nehirdi. Oysa bugün nehirde hiçbir canlı organizmanın yaşamadığı, ağır metallerle yüklü pas renginde akan bir suya dönüştü. Gündöndü, halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzasının, endüstri ile birlikte sosyal, kültürel, ekonomik ve ekolojik değişimleri anlatan ve Trakya bölgesinin nasıl etkilediğini, konuyla ilgili bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıklıkları içeren bir belgesel. Belgesel, bölge halkının ve tüm yaşam savunucularının dikkatini konuya çekmek ve devletin yetkili kurumlarının çözüm için somut adımlar atmasını sağlamayı amaçlıyor.

11 Şubat 2015, Çarşamba, 19:00
Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu


*Gösterimler Ücretsizdir.


Yeni Haberler