Soğuk Havalarda Kalbinizi Yormayın!

Soğuk Havalarda Kalbinizi Yormayın!

Soğuk havalarda kalp sağlığınızı korumanın yolları...

Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2015 Cuma

Kış aylarında soğuk hava, aşırı rüzgarlarla birlikte kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Hava sıcaklıklarının hızla düşmesiyle birlikte özellikle kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Kış aylarında daha sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonları da kalbi yoruyor. Bu sebeple kalp hastalarının gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları ve çıkılacaksa koruyucu kıyafetler giymeleri kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Belirtiler nelerdir?

Kalp krizi geçmişi olan hastalarda ve şeker hastlarında ağrı her zaman göğüste olmaz. Ağrı bazen karnın üst kısmında olmaktadır. Bununla birlikte şeker hastalığı olanlarda ve yaşlılarda aşırı yorgunluk, bulantı, terleme gibi belirtiler kalp krizini işaret edebilir.

Göğüs kafesi ortasında başlayıp baskı, ağrı, yanma ve ağırlık hissi tarzında birkaç dakikadan fazla süren yakınmalar, tek veya iki kolda, karnın üst kısmındaki ağrı ve rahatsızlık hissi, buna eşlik eden bulantı, nefes darlığı, soğuk terleme gibi belirtiler de kalp krizine yol açabilir.

Ne yapmalı?

Kalp rahatsızlığı olan kişilerin mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları, çıkılacaksa muhakkak vücut ısısını koruyacak giysiler giymeleri gerekmektedir. Kahve ve sigara tüketmemek, sağlıklı beslenmek de her zaman olduğu gibi hastalık riskini azaltacaktır.

Yeni Haberler