Engelsiz Sinema Başlıyor!

Engelsiz Sinema Başlıyor!

Beşiktaş Belediyesi, görme ve işitme engelli vatandaşlar için sesli ve yazılı betimleme yöntemiyle gerçekleştirilecek olan özel film gösterimleri düzenliyor.

Eklenme Tarihi: 08 Nisan 2015 Çarşamba

Beşiktaş Belediyesi, görme ve işitme engelli yetişkinler ve çocuklar için özel film gösterimleri düzenliyor. 

Sesli ve yazılı betimleme yöntemi ile görme ve işitme engelli vatandaşlara keyifli dakikalar yaşatacak olan filmler, mart ve nisan aylarında ücretsiz olarak Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Yetişkinler için sesli ve yazılı betimleme yöntemiyle gösterilecek olan filmlerin gösterim tarihleri ve konuları ise şöyle:


Engelsiz Filmler - Program


7 Mart 2015 Cumartesi, Saat: 17.30
Entel Köy Efe Köy’e Karşı

Bir grup ekolojist aktivist, mütevazı bir Ege köyüne yerleşir. Amaçları doğayla baş başa yaşam için ekolojik bir köy kurmaktır. Köyde bir termik santral kurulması gündeme gelince olaylar ilginç ve komik bir hal alır. “Entelköy Efeköy’e Karşı”, aktivistlerin köy sakinleri ile aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsüdür.


28 Mart 2015 Cumartesi, Saat: 19.00

Kurtuluş Son Durak

Psikolog Eylem (Belçim Bilgin) yakın zamanda evlilik hazırlıkları yapan, beraber olduğu sevgilisini çok seven bir kadındır. Fakat nişanlısı Okan ile beraber oturmak için Kurtuluş semtinde aldıkları eve sürpriz biçimde yalnız başına taşınır; zira Okan evlilik hazır olmadığını söyleyerek Eylem'den ayrılır.


18 Nisan 2015 Cumartesi, Saat: 19.00
Yozgat Blues

Yavuz bir yandan belediyenin müzik kursunda hocalık yapmakta, bir yandan da AVM´lerde Fransızca şarkılar söylemektedir; kurstan öğrencisi Neşe ise marketlerde ürün tanıtımı yapmaktadır. Yavuz, aldığı bir iş teklifi üzerine Neşe´yle birlikte Yozgat´a gider. Burada Yavuz hayatına devam etmek için Neşe´den güç alırken, Neşe´nin ilgisini çeken başka hayatlar vardır.Görme ve işitme engelli çocuklar için gösterilecek olan filmler, okulların da katılabileceği sabah saatlerine göre düzenlenecek. Sesli ve yazılı betimleme yöntemiyle gösterilecek olan çocuk filmlerinin gösterim tarihleri ve konuları ise şöyle:

Engelsiz Çocuk Filmleri - Program

18 Mart 2015 Çarşamba, Saat: 10.00
Acemi Gladyatör
Roma İmparatorluğu döneminde geçen filmde, Pompeii'yi yıkıma uğratankorkunç patlamanın ardından bir başına kalan küçük Timo, General Chirone tarafından evlat edilinilir. Timo zamanla Roma'nın en meşhur gladyatör okulunda eğitim almaya başlar ve önü açık bir gladyatör olması için babası Chirone elinden geleni yapar. Fakat bu hayat tarzı Timo'ya göre değildir, çünkü onun tek gayesi arkadaşları ve Ciccius Mauritius ile birlikte olmaktır. Bu nedenle de ders saatleri geldiğinde eğitimlere uğramamaya başlar. Bu durum Chirone'nin kızı Lucilla'nın Yunanistan'dan dönmesiyle değişir. Timo şimdi güzeller güzeli çocukluk arkadaşının gönlünü fethetmek, babasını da gelecekteki oğlu olacağına inandırmak zorundadır.


10 Nisan 2015 Cuma, Saat: 11.00
Hugo
Hugo Cabret Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu olan kimsesiz bir çocuktur. Bir müze yangınında saat ustası babasını kaybeden Hugo, ondan yadigar kalan bir "automaton"u da gizlice tamir etmeye çalışır. Bu arada Paris tren istasyonunun güvenlik görevlisinden sürekli saklanır, oyuncak dükkanı sahibi Bay Georges'tan (Méliés) çaktırmadan mekanik parça aşırır. Bir gün Georges'un manevi kızı Isabella ile tanışması Hugo'ya yeni bir dünyanın kapılarını daha açacaktır...


28 Nisan 2015 Salı, Saat: 11.00
Yükselen Ay Krallığı
Samimi ve içten aile hikayeleri ile kendi hatırı sayılır derecede bir hayran kitlesi oluşturan Amerikalı bağımsız filmlerin yönetmeni Wes Anderson'ın yeni filmi Moonrise Kingdom, birbirinden ünlü oyunculardan oluşan kadrosu ile yine yönetmenin kendine has tarzını anlatan bir film. Senaryosunu Wes Anderson ve Roman Coppola'nın birlikte yazdığı film, küçük bir kasabadan kaçan genç aşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının maceralarını anlatıyor.


*Gösterimler Ücretsizdir.

Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Yeni Haberler