Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun

Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.”

Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi

Dünya İnsan Hakları Günü

  

“Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.”

Yukarıda tırnak içinde okuduğunuz cümle, 1948 yılının 10 Aralık’ında Birleşmiş Milletler’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin birinci maddesi... Birleşmiş Milletler’e üye devletler, 30 maddelik bu beyannameyle insan haklarının abc’sini 1948’de dünyaya ilan ettiler. Bu önemli günün geçmişi yüzlerce, hatta binlerce yıl öncelerine dayanıyor. İnsanlığın var olduğu günden bugüne dünyamızda milyonlarca hak ihlali yapıldı. İnsanlık tarihi zenginlerin fakirleri, güçlülerin güçsüzleri ezdiği sayısız örneklerle dolu... Bu kara tabloya karşı çıkan hareketler az sayıda da olsa insanlık tarihi açısından önemli ve anlamlı. 1215’te İngiltere’de kabul edilen Magna Carta, 1789’daki Fransız Devrimi’yle birlikte tanımlanan hak ve özgürlükler bu anlamlı örneklerden ikisi. 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ise insan hak ve özgürlükleri açısından kabul edilen en kapsamlı metin. Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin ezici çoğunluğuyla kabul edilmesi açısından da bir ilk.

Bu nedenlerle içinde bulunduğumuz 10 Aralık günü “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Aradan geçen 64 yıla rağmen özellikle kadın ve çocuk hakları ihlalleri ülkemizde gün geçtikçe artıyor. Hak ihlalleri konusundaki haberler, maalesef toplumda ilgi uyandırmamaya başladı. Bu umutsuz gidişatı durdurmak, “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar” anlayışını egemen kılmak yine bizlerin elinde. Beyannamede tarif edilen insanlığa yakışan bir birey, bir aile, bir kent, bir ülke ve dünya özlemine ulaşmak zor değil!


Yeni Duyurular