“Bedensiz Ruhlar” Belgeseli “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te

“Bedensiz Ruhlar” Belgeseli “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te

Fuhuş sektöründeki kadınların hayata tutunma hikâyelerini ele alan belgesel, Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda gösterildi.

Eklenme Tarihi: 26 Mart 2012 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi’nin “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde “Bedensiz Ruhlar” isimli belgesel film gösterildi. Fuhuş sektöründeki kadınların hayata tutunma hikâyelerini ele alan belgesel,

Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda gösterildi.

Beşiktaş Belediyesi tarafından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) işbirliğiyle düzenlenen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te fuhuş dünyasını ve kadınların bu sektörden kurtulmak için verdiği mücadeleyi konu alan “Bedensiz Ruhlar” gösterilecek. Yönetmenliğini Sabite Kaya'nın yaptığı filmde kadınların hayata tutunma hikâyeleri sinematografik bir dille anlatılıyor.

Film, mahremiyet adı altında, sırlarla bezenip gizlenmiş fuhuş dünyasında istemeden bulunan, zorla sermayeleştirilerek genelev ya da başka fuhuş mekânlarına satılan genç kız ya da kadınların bu sektörden kurtulmak için verdikleri mücadeleyi konu ediniyor. Kadınların sektörle ilişkilerini kesmelerinin yeterli olmadığı, dışlanmışlık ve ekonomik sıkıntının hayata tutunma çabalarını daha da zorlaştırdığı görülüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fuhuşun yaygın ve çalıştırılan kadın sayısının fazla olduğu belirtiliyor. Genelevlerde çalışmak için başvuran kadın sayısının 30 bin; genelev ve özel işletmelerde çalışan kadınların sayısının ise 100 bin olduğu ifade ediliyor. “Seks işçisi" olarak çalışan kadınlar doğurdukları çocukları gizlice başka ailelere satıyor, yetiştirme yurtlarında veriyor, hem kendilerinde, hem de toplumda derin yaralar açıyor.

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”, etkinliği, 4 Nisan Çarşamba akşamı gösterilecek Engin Ayçe’nin yönetmenliğini üstlendiği “Kilim” isimli belgesel filmin gösterimiyle devam edecek.

Yeni Haberler