“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” - "Kilim : Köklere Yolculuk"

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” - "Kilim : Köklere Yolculuk"

Beşiktaş Belediyesi’nin “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde geçen hafta “Kilim: Köklere Yolculuk” isimli belgesel filmi gösterildi.

Eklenme Tarihi: 07 Haziran 2012 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi’nin “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğinde geçen hafta “Kilim: Köklere Yolculuk” isimli belgesel filmi gösterildi. Asya, Avrupa ve Amerika'dan kilim motiflerinin incelendiği belgeselin gösterimi 4 Nisan 2012 Çarşamba akşamı Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda yönetmen Engin Ayça’nın katılımıyla yapıldı.

Beşiktaş Belediyesi tarafından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) işbirliğiyle düzenlenen “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit” etkinliğindeki belgesel "Kilim: Köklere Yolculuk" Yönetmenliğini Engin Ayça'nın yaptığı kilimlerin üzerindeki motiflerin kökeniyle ilgili bir çalışmadır.

"Kilim: Köklere Yolculuk" belgeselinde Anadolu'dan başlayarak Asya, Avrupa ve Amerika'dan kilim motifi örneklerine yer veriliyor. Kilimlerdeki motiflerle damga yazısı arasındaki benzerlikler, motiflerin anlamları, bunların Anadolu ve Asya halklarının kültür ve inançlarıyla ilgisi inceleniyor.

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”, etkinliği, 11 Nisan Çarşamba akşamı gösterilecek Hasan Basri Özdemir'in yönetmenliğini üstlendiği “Toruk” isimli belgesel filmin gösterimiyle devam edecek.

Yeni Haberler