Ustalara Saygı'da Bir Tiyatro Çınarı: Nedret Güvenç

Ustalara Saygı'da Bir Tiyatro Çınarı: Nedret Güvenç

Beşiktaş Belediyesi tarafından yedi sezondur düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantıları, tiyatromuzun çınarlarından Nedret Güvenç için gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2012 Salı

 
Beşiktaş Belediyesi tarafından yedi sezondur düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantıları, tiyatromuzun çınarlarından Nedret Güvenç için gerçekleştirildi. Altmış yılı aşkın süredir ömrünü tiyatroya adayan; aktris, rejisör, yazar ve dublajcı kimlikleriyle hem tiyatromuza hem de sinemamıza damga vuran sanatçılar arasında yer alan Nedret Güvenç için organize edilen gecede; ustanın çoğu kendisi de artık birer usta olan dostları, çok yönlü sanatçıyla ilgili duygu, düşünce ve anılarını konuklarla paylaştılar.

1948’de İzmir’de tiyatroya başlayan ve “Cyrano de Bergerac”, “Macbeth”, “Foto Finish”, “Constans”, “Vişne Bahçesi”, “Ya Devlet Başa, Ya Kuzgun Leşe” , “Hortlaklar”, “Günden Geceye”, “Altın Göl” ve “Aşk Mektupları” gibi unutulmaz oyunlardaki performanslarıyla tiyatroseverlerin hafızasında yer eden, ses getiren rejilere de imza atan Nedret Güvenç için gerçekleştirilen etkinliğe, ustayla birlikte çalışma fırsatı da bulan Hakan Altıner sundu. “Ustalara Saygı” toplantısına; Aslı Omağ, Atilla Dorsay, Ayşenil Şamlıoğlı, Çetin Yıldırımakın, Çiğdem Tunç, Ece Uslu, Ferdi Merter, Gülriz Sururi, Hakan Altıner, Haldun Dormen'in talebeleri, Lale Belkıs, Orhan Alkaya, Refik Erduran, Serpil Tamur, Zafer Ergin konuşmacı olarak katıldı. Aralarında İlhan İskender, Avni Dilligil, Schiller Madalyası, Kültür Bakanlığı Onur, Altın Portakal ve son olarak geçen günlerde aldığı Afife-Muhsin Ertuğrul’un da bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Devlet Sanatçısı Nedret Güvenç için düzenlenen “Ustalara Saygı”da Haldun Dormen’in talebeleri de müzikallerden seçme bir kolaj yorumladılar. Aslı Omağ’ın seslendirdiği şarkılarla renklenen etkinlikte; beyazperde de “Lale Devri”, “Hıçkırık”, “Beş Hasta Var”, “Kötü Tohum” gibi Yeşilçam klasiklerine imza atmanın yanı sıra aralarında Belgin Doruk, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Ajda Pekkan, Filiz Akın ve Fatma Girik’in de olduğu yıldızlara sesiyle can veren Nedret Güvenç’in yaşamından ve sanat hayatından kareler de gece boyunca barkovizyondan sunuldu.

Yeni Haberler