Ustalara Saygı Toplantısı – Gülriz Sururi

Ustalara Saygı Toplantısı – Gülriz Sururi

“Ustalara Saygı”, 21 Ocak’ta, ömrünü daima tiyatro yaşayıp tiyatro düşünerek geçiren Gülriz Sururi için gerçekleştirildi

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2013 Çarşamba

“Ustalara Saygı”, 21 Ocak’ta, ömrünü daima tiyatro yaşayıp tiyatro düşünerek geçiren Gülriz Sururi için gerçekleştirildi
    
“Serçe bilekli, aslan yürekli” bir tiyatro savaşçısı
      

Beşiktaş Belediyesi tarafından sekiz sezondur düzenlenen “Ustalara Saygı” toplantıları,
21 Ocak Pazartesi akşamı tüm yaşamını tiyatroyla yoğrularak geçiren Gülriz Sururi için gerçekleştirildi. Bir ömürlük yoldaşı Engin Cezzar’ın deyişiyle “Serçe bilekli, aslan yürekli” bir tiyatro savaşçısı olan Sururi için organize edilen gece Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçkeleştirldi.

Faruk Şüyün tarafından hazırlanan etkinlikte; annesi ilk primadonnamız Suzan Lütfullah’ın karnında ilk kez sahneye çıktığından bu yana oyuncu, rejisör, yazar, tiyatro sahibi ve “her şey” sıfatlarıyla tiyatro için müthiş bir emek, müthiş bir mücadele veren Gülriz Sururi’yi bir ömürlük dostları anlattı. Unutulmaz “Kaldırım Serçesi” müzikalinin “Hiç mi Hiç” şarkısıyla açılan gecede, 1999’da oynadığı “Söyleyeceklerim Var”dan beri sahneye çıkmayan Gülriz Sururi, seyircileriyle bir gece boyunca sahnede hasret giderdi. “Ustalara Saygı” boyunca tiyatro serüveninden tanıklıklarını seyircilerle paylaşan dostlarını sahnede ağırlayan Sururi’ye, sunucu olarak Zeynep Miraç Özkartal eşlik etti.
   
“Ustalara Saygı”da, tiyatro tarihimizde unutulmaz yerleri olan “Zilha”, “Zeyno Bacı”, “Kaldırım Serçesi Edith Piaf”, “Desdemona”, “Mehmene Banu”, “Sokak Kızı İrma”, “Zilli Zarife”, “Cambaz kız Izabel”, “Sally Bowles” gibi onlarca karakterin yorumcusu Gülriz Sururi’yi; sanat yaşamının ve ömrünün farklı dönemlerinde yollarının kesiştiği dostları, seyircilere yakından tanıttı. Geceye; Ahmet Olcayto Tuğsuz, Ali İbrahim Öcal, Aydın Engin, Ayşe Emel Mesci, Ayşe Kulin, Dağhan Baydur, Demet Taner, Gülsen Tuncer, Güven Kıraç, Metin Deniz, Selçuk Erez, Selim İleri, Tuncel Kurtiz, Uğur Dündar, Umur Bugay, Üstün Akmen ve Vural Gökçaylı konuşmacı olarak katılırken, Metin Serezli’yle telefon bağlantısı yapıldı ve Yaşar Kemal’in etkinlikte özel mesajı okundu.
   
Tiyatro serüveninde müzikallerin ayrı bir yeri olan Gülriz Sururi için hazırlanan etkinlikte müzikal molalar da verildi. Sururi’nin yazıp yönettiği, beş sezondur Ankara Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan “Fosforlu Cevriye”den “Biri Bana Siz Dedi” ve “Kurban Olduğum İstanbul” şarkılarını, müzikali besteleyen Atilla Özdemiroğlu’nun piyanosu eşliğinde Meriç Şener yorumladı. Sema da geceye Sururi’nin annesi Suzan Lütfullah’ın şarkısı “Seven Kalp Böyle Yanar” ile katıldı. Gülriz Sururi için hazırlanan görüntülerin ve Çağan Irmak’ın “Kabare” klibinin de seyircilere sunulduğu gece, hep bir ağızdan söylenen “Hair” müzikalinin ünlü şarkısı “Doğsun Güneş” (Let The Sun Shine in) ile kapandı. Finalde Engin Cezzar da, bir ömür yaptığı gibi yine Gülriz Sururi’yi yalnız bırakmadı.Ücretsiz olarak takip edilebilen “Ustalara Saygı” toplantıları, 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek “Sevgililer Günü Özel” etkinliğiyle devam edecek.

Yeni Duyurular