Canlandıranlar Yetenek Kampı Levent Kültür Merkezi’nde

Canlandıranlar Yetenek Kampı Levent Kültür Merkezi’nde

Beşiktaş Belediyesi, Canlandıranlar Yetenek Kampı'nın desteği ile üretilen İstanbul konulu kısa canlandırma film çalışmalarını sinemaseverlerle buluşturuyor. 5 Mayıs 2011 Perşembe günü saat 19.00'da Levent Kültür Merkezi'nde yapılacak gösterimde, 5 k

Eklenme Tarihi: 03 Mayıs 2011 Salı

 
Beşiktaş Belediyesi, Canlandıranlar Yetenek Kampı'nın desteği ile üretilen İstanbul konulu kısa canlandırma film çalışmalarını sinemaseverlerle buluşturuyor. 5 Mayıs 2011 Perşembe günü saat 19.00'da Levent Kültür Merkezi'nde yapılacak gösterimde, 5 kısa filmin gösterimi yapılacak.

Berat İlk tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Canlandıranlar Yetenek Kampı animasyon eğitimini ve üretimini kapsıyor. Üniversiteler ve yapım şirketlerinin desteklediği Canlandıranlar Yetenek Kampı, animasyonseverlere ve bu alanda üretim yapmak isteyenlere bir alt yapı kazandırırken onları piyasadaki şirketler ile bir araya getirip, alanlarının profesyonelleri ile tanışma ve çalışma olanağını tanıyan bir platform.

İstanbul'u anlatan kısa filmler Levent Kültür Merkezi'nde gösterilecek, İstanbul'u ve İstanbul’daki yaşamı farklı boyutlarıyla anlatan filmlerden, İdil Ar’ın ‘İstanbul’u küçük bir kızın İstanbul’daki sihirli yolculuğunu, Nurbanu Asena’nın “İstanbul’da Sıradan Bir Gün”ü bir taksicini maceralarını, M.Melis Bilgin’in “Tetrist”i kentin çarpık ve plansız yapılaşmasını, Işık Dikmen’in “Şekerleme”si İstanbullu bir rüya perisini, Dilara Polat’ın “İstanbul Martısı” ise bu sıradışı kentteki yaşamların sıradanlığını konu ediyor.

Tümü Berat İlk’in yapımcılığında üretilen bu filmler arasında “İstanbul”, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ulusal bölümde “En İyi Kısa Canlandırma Film Ödülü”nü kazandı.

2011 kısa canlandırma film desteği için başvurular 11 Haziran'da sona eriyor.

Yönetmenlerinin olabildiğince filmlerine odaklanmalarını sağlayacak uygun bir çalışma ortamı sunmayı amaçlayan Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın 2011 yılında destekleyeceği kısa canlandırma film projelerinin seçimi için son başvuru tarihi 11 Haziran 2011 olarak belirlendi.
Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın 2011 yılı jürisinde Zeynep Özbatur Atakan, Yamaç Okur, Sevin Okyay, Ömer Ahunbay, Görkem Yaşayan ve Aslı Yorgancıoğlu bulunuyor.
Yönetmenler; filmin synopsisi ve storyboard’u, karakter - mekân tasarımına dair fikir verecek renkli bir kare ve kendi özgeçmişleri ile, www.canlandiranlar.com adrsinden bu seçmeye başvurabiliyor.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın bu seneki destekçileri ise yine üniversiteler ve yapım şirketlerinden oluşuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi ile Sinefekt, Anima, Canlandırma Servisi ve Dirty Cheap Creative yapım şirketlerinin yanı sıra bu yıl medya sponsor e2 kanalı, basın sponsoru Radikal gazetesi, 35 milimetre sponsoru Kodak, ödül sponsoru ise Elma bilgisayar.


Canlandıranlar Yetenek Kampı Desteği İle Üretilen Filmler ve Yönetmenleri Hakkında

 
Filmin Adı: İstanbul

Türü / Süresi: Canlandırma, 2’45”
Yönetmen: İdil Ar
Senaryo: İdil Ar
Görüntü Yönetmeni: İdil Ar
Sanat Yönetmeni: İdil Ar
Kurgu: İdil Ar
Müzik: Can Ünal
Yapım Destekçisi: Canlandıranlar Yetenek Kampı

Sinopsis: Bir küçük kızın İstanbul'daki sihirli ve masalsı yolculuğu...
 
Yönetmen Biyografisi: İdil Ar 1979'da İstanbul'da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra master eğitimini Berlin Kunsthochschule Weissensee üniversitesinde tamamladı. Bir süre tasarımcı olarak çalıştıktan sonra animasyon ve illüstrasyon dünyasını keşfetti ve bu yolda ilerleme kararı aldı. İşleriyle dünyada çok ses getiren Paris'teki Gobelin's l'ecole de l'image adlı okulda eğitim hakkı kazanan İdil Ar, animasyon eğitimine Danimarka'daki Animwork adlı okulda devam etti. Burada Pixar da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen diğer firmalarıyla birlikte çeşitli workshoplara katılma fırsatını elde etti ve 3D konsept art alanında kendini geliştirme fırsatını buldu. Şu anda freelance olarak animasyon, illüstrasyon, karakter- konsept tasarımı ve sanat yönetmenliği alanlarında çalışmaktadır.
 
Filmografi (Yönetmen)         
İş Bankası hediye kart - gençlik kart reklam filmi (2010)
Finansbank Emeklilik reklam filmi (2010)
Tohum Otizm Vakfı tanıtım filmi (2010)
Mystory (2009)
Hıdrellez tanııtm filmi (2009)
Ferdi Özbeğen müzik videosu (2008)Filmin Adı: İstanbul'da Sıradan Bir Gün

Türü / Süresi: Canlandırma / 5’9”
Yönetmen: Nurbanu Asena
Senaryo: Nurbanu Asena
Görüntü Yönetmeni: Nurbanu Asena
Sanat Yönetmeni: Nurbanu Asena
Kurgu: Nurbanu Asena
Müzik: Elif Bleda

Yapım Destekçisi: Canlandıranlar Yetenek Kampı
Sinopsis: Istanbul'da Sıradan Bir Gün, bir taksicinin şehirdeki bir gününü anlatmaktadır. Şehrin temposu, vazgeçilmezleri ve içindeki farklı karakterler, neşeli ve renkli bir anlatımla izleyiciye sunulmaktadır.
 
Yönetmen Biyografisi: Nurbanu Asena, 1988 yılında Ankara'da doğdu. Disney animasyonlarından etkilenip, bu alanda çalışmaya karar verdiğinde henüz sekiz yaşındaydı. On yedi yaşında hayallerini gerçekleştirip, New York'a taşınarak, Parsons School of Design'ın Tasarım ve Teknoloji bölümünde öğrenimin görmeye başladı. Okuduğu sürece New York, Istanbul, Floransa ve Pekin'de cesitli film ve animasyon projelerinde görev aldı. Halen kendi projelerini hayata geçirmekle uğraşıyor.
 
Filmografi (Yönetmen)         
MRA Africa - The Goat Project - Infographic (2009)
Rat on the Moon - Aydaki Fare (2009)
Chocolate Box - Çikolata kutusu (2007)
Ödüller(yönetmen): Reel 13 - Haftanın Kısası Ödülü (Rat on the Moon)
 
 
Filmin Adı: Tetrist

Türü / Süresi: Canlandırma / 1’55”
Yönetmen: M. Melis Bilgin
Senaryo: M. Melis Bilgin
Kurgu: Behiç Alp Aytekin
Müzik: Dound Sesign
Yapım Destekçisi: Canlandıranlar Yetenek Kampı

Sinopsis: Kadrajda Galata Kulesi ve Pera bölgesinin 15. yüzyıldaki halini gösteren bir İstanbul minyatürü vardır. Yukarıdan tetris parçaları halinde bina parçaları düşmeye başlar. Şekiller görünmez bir el tetris oynuyormuşçasına minyatürün üzerinde yönleri değiştirilerek yerleştirilmeye başlar. Bir araya gelen parçalar betonarme yapıları oluşturur. Ara ara bir iki satır tamamen dolsa ve tetris oyunundaki gibi kaybolsa da, yerlerine sürekli yeni parçalar gelir; yeni binalar birbirlerinin üstüne tırmanarak yükselir. Giderek bölgenin görünümü günümüzde tanıdığımız görüntüsüne yakınlaşır. Parçalar giderek daha hızlı bir şekilde düşer ve kadraj, oyuncusu yenilmekte olan bir tetris oyunundaki gibi tepeleme dolmaya başlar. İnşası hızlanan binalar Galata Kulesi’ni de geride bırakarak kadrajın üst noktasına ulaşınca “Game Over” yazısı belirir. Ekran kararır.
 
Yönetmen Biyografisi: 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimini Özel Amerikan Robert Lisesi'nin ardından Bennington College, ABD’de resim ve tiyatro alanlarında lisans yaparak sürdürdü. Bilgi Üniversitesi'nde sinema yüksek lisansını tamamladı. Yurtdışı ve yurtiçinde çeşitli sergilere katıldı, yönetmen ve dramaturg olarak çeşitli tiyatro projelerinde yer aldı, kısa filmler çekti. Halen İstanbul’da Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Kısa film, resim ve tiyatro çalışmalarını sürdürüyor.
 
Filmografi (Yönetmen)         
• “Odalık”, 2008, Yönetmen
• “Pazar Gezintisi”, 2006, Yönetmen
• “Bu Köpeğin Adı”, 2006, Yönetmen
• “Jigolo’nun Sonu”, 2000, Yönetmen
• “Circling Six Worlds”,Galahad Prod.,Yön. Chris Zubryd, İstanbul Bölümü Yönetmeni, 2008
• “Cafer’in Yolculuğu”, Yönetmen Yardımcısı, Yön. Halit Soysal, 2006
• “Su Damlaları”, Yönetmen Yardımcısı, Yön. Dağhan Celayir, 2005
• “Zombi İffet”, Makyöz, Yön. Orçun Baştürk, 2006
Ödüller(yönetmen): TC Kültür Bakanlığı Telif Hakları Sinema Genel Müdürlüğü Amatör Yapım Destek Fonu, “Odalık” Proje Sahibi, 2008
 
 
Filmin Adı: Şekerleme

Türü / Süresi: Canlandırma / 4,5'
Yönetmen: Işık Dikmen
Senaryo: Işık Dikmen
Görüntü Yönetmeni: Işık Dikmen
Sanat Yönetmeni: Işık Dikmen
Kurgu: Işık Dikmen
Müzik: Burç Tuncer
Yapım Destekçisi: Canlandıranlar Yetenek Kampı

Sinopsis: Şehirde geceleri ortaya çıkıp kafasında oluşturduğu rüyaları, uyuyan insanlara dağıtan bir rüya perisi yaşarmış, siyah beyaz şehri her gün aksatmadan dağıttığı rüyalarla renklerndiren peri kızı, bir gün renklerinin tadını kendi çıkarmaya karar vermiş…

Yönetmen Biyografisi: 1985'te Bilecik'te doğdu. Liseyi Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde bitirdi. Hala MSGSU Grafik Tasarım bölümünde son sınıfta eğitimine devam etmekte.
  
 
Filmin Adı: İstanbul Martısı
 
Türü / Süresi: Canlandırma / 52 sn.
Yönetmen: Dilara Polat
Senaryo: Dilara Polat
Kurgu: Dilara Polat
Yapım Destekçisi: Canlandıranlar Yetenek Kampı

Sinopsis: İstanbul kadar sıra dışı bir şehirdeki hayatların sıradanlığı…
Yönetmen Biyografisi: 1997 doğumlu olan Dilara Polat, 18 yaşını doldurmadığı için proje seçmelerine katılmamıştır. Ailesinin yardımı ile birlikte Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın desteği ile filmini, gönüllü olarak tamamlamıştır. Dilara Polat’ın canlandırmanın yanı sıra minyatür, çizgi roman ve exlibris çalışmaları bulunmaktadır.

Yeni Haberler