Çağdaş Kibelelere Saygı Gecesi…

Çağdaş Kibelelere Saygı Gecesi…

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak kadınların toplum ve sanat hayatındaki yerinin konuşulduğu “Çağdaş Kibelelere Saygı Gecesi” Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 10 Mart 2015 Salı

Beşiktaş Belediyesi, ‘Ustalara Saygı’ etkinlikleri kapsamında Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak kadınların toplum ve sanat hayatındaki yerinin konuşulduğu “Çağdaş Kibelelere Saygı Gecesi” düzenledi.

Beşiktaş Belediyesi tarafından yaklaşık 10 yıldır düzenlenen ‘Ustalara Saygı’ etkinliklerinin bu ayki konusu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel “Çağdaş Kibelelere Saygı” oldu. Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’nde Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve sunduğu gecede alanlarında ustalıklarını kanıtlamış konuşmacılar kadının dünkü ve bugünkü konumunu, cemiyet, kültür, sanat ve bilim dünyasında kadınları anlattı. 7 ayrı ‘Kibele’nin sahneye çıktığı geceye Beşiktaşlılar yoğun ilgi gösterdi.


Yazar ve çevirmen Sezer Duru


Sanat tarihi ve müzecilik uzmanı Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu


Yazar Ayşe Kilimci

Program yapımcısı Faruk Şüyün, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Ustalara Saygı’ etkinliklerini 10 yaşında olduğunu dile getirerek, “10 seneden beri ayda 2 defa mesleğinin zirvesinde olan kültür, sanat, bilim, spor çeşitli dallardaki isimleri ustaları hayatta iseler çağırarak, değillerse de ailelerini çağırarak geceler düzenliyoruz. Bu gecelerde ustaların yakınları, dostları, onları sevenler, onların arkadaşları geliyor. Onların sevdiği müzikleri, görüntüleri sergileyerek ustaları anıyoruz. Onların içerisinde bazılarını yılda 2 kez tekrarlıyoruz. Onlardan birisi de bu akşamki ‘Çağdaş Kibeleler’ gecesi. 8 Mart’a en yakın olan pazartesi günü bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu akşam da mesleklerinin zirvesindeki 7 çağdaş Kibele buradalar. Ve konuklara kendi hayatlarından dünyada ve Türkiye’de kadının durumundan bahsediyorlar. Böyle keyifli bir gece yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.


Toplantıda, bu sene 50. Sanat Yılı’nı kutlayan Dilek Türker, “Âbide-i Aşk Kuvay-ı Milliye Kadınları 2015" adlı yeni oyunundan bir bölüm sahneledi.

Yeni Haberler