29.Uluslararası Hegel Kongresi

29.Uluslararası Hegel Kongresi

29.Uluslararası Hegel Kongresi

Eklenme Tarihi: 01 Ekim 2012 Pazartesi

Hegel’le Bir Olup Ona Karşı Çıkalım: 
HEGEL HEGEL’E KARŞI 

 

XXIX. Uluslararası Hegel Kongresi Ekim ayında, dünyanın her yerinden gelen 234 Hegel uzmanı ve araştırmacının katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.

Uluslararası Hegel Derneği (Berlin) ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortak çalışması, Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliği ve katkılarıyla İstanbul’da ilk kez düzenlenen Uluslararası Hegel Kongresi, G.W.F. Hegel’in birbirine karşıt birçok yoruma yol açan felsefesini çeşitli yönleriyle mercek altına alıyor.

Hegel yeniden gündeme geliyor
Hegel Hegel’e Karşı – XXIX. Uluslararası Hegel Kongresi’nin amacı, Hegel felsefesi üzerine tarihte ve günümüzdeki tartışmaları yeniden değerlendirmenin ötesinde bugünün koşulları altında onunla bir diyalog geliştirmek; kurduğu bu büyük sistematik yapı içinde geleceğe açılan pencerelere dikkati çekmektir.

Batı felsefesini tamamlığa kavuşturduğuna inanılan bu filozof; bugünkü dünya sorunları olan global ekonomi, göç dalgaları, iklim değişimi ve topallayan demokrasiler karşısında ne söyleyecekti? Çoğunlukla sanıldığı gibi, tamamlanması değil, belki de felsefenin reddi onun asıl mesajı değil midir?

234 Hegel uzmanı, dört ana oturum ve sekiz mekânda bir arada
Kongre 3-6 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşti. Kongre dört ana oturum ve sekiz mekânda çalışacak olan paralel oturumlardan oluşmuştur.

Ana oturumların başlıkları şöyle:
“Açık Perspektifler”; “Dün ve Yarın Arasında Hegel”; “Kavram, Hangi Anlamda?”; “Özne mi? Her Anlamda”.

Ana oturumların konuşmacıları şunlardır:
İlber Ortaylı, Wilfried Ver Ecke, Brady Bowman, Theodore Geraets, Violetta Waibel, Claudia Bickmann, Maria del Carmen Paredes-Martin, Eva Bockenheimer, Alper Türken, Ryosake Ohashi, Erzsébet Rózsa, Birgit Sandkaulen, Walter Jaeschke. Bu oturumlar Zeynep Direk, Türker Armaner, Sanem Yazıcıoğlu ve Önay Sözer tarafından yönetilecektir.

3 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’da Boğaziçi Üniversitesi’nde açılış ve ilk ana oturum yapıldı. Sonraki günlerde gerçekleştirien oturumlar Akatlar Kültür Merkezi’nde saat 09.00’da başlayıp 19.30’a kadar devam etmiştir. Kongre dilleri Almanca, İngilizce ve Fransızcadır.

Ayrıntılı bilgi için: hegelcongress2012@gmail.com


Yeni Haberler