“Maden” Filmi Her Cuma Yeni Sinema’da

“Maden” Filmi Her Cuma Yeni Sinema’da

Yavuz Özkan’ın yazıp yönettiği “Maden” filmi, 1 Mayıs 2015 Cuma günü Levent Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi tarafından düzenlenen, “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliğinde bu hafta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe özel, Yavuz Özkan’ın yazıp yönettiği “Maden” filmi seyirciyle buluşacak.

1978 Antalya Film Şenliği’nde en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi film ödüllerine layık görülen “Maden”in oyuncu kadrosunda ise Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Hale Soygazi, Meral Orhonsay, Halil Ergün gibi usta isimler yer alıyor.

1 Mayıs 2015 Cuma günü saat 19.00'da başlayacak olan gösterimin ardından film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Her Cuma Yeni Sinema, 8 Nisan 2015 Cuma günü Ayşim Türkmen’in “Çekmeköy Underground” devam edecek.

MADEN
89’ / Türkiye / 1979

Yönetmen: Yavuz Özkan
Senaryo: Yavuz Özkan
Yapımcı: Atıf Yılmaz, Yavuz Özkan
Müzik: Zülfü Livaneli
Görüntü Yönetmeni: İzzet Akay
Oyuncular: Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Hale Soygazi, Meral Orhonsay, Halil Ergün, Baki Tamer, Nurhan Nur, Ahmet Turgutlu, İhsan Yüce

Film hakkında
Film bir maden ocağında, bir devrimciyi ve işçilerle olan hikâyesini anlatıyor. İlyas (Cüneyt Arkın) maden ocağındaki kötü koşullarda daha fazla çalışmak istemediğini bütün işçilere anlatmaya çalışan bir devrimcidir. Bu çabaları sonuç verir ve Nurettin (Tarık Akan) ve arkadaşlarını sarı sendikanın etkisinden kurtarır. O sıralarda göçük altında kalan işçilerin bunda etkisi büyüktür. İşçilerin huzursuzluğunu yatıştırmak için maden sahibi, şehre lunapark getirttirir. İlyas ve Nurettin, bu olumsuz durumu aşmak ve çalışma koşullarını düzeltmek için bir imza kampanyası başlatır. Bu faaliyetleri yürütürken, patronun adamları İlyas'a suikast düzenler. Bundan sonra işçilerin kendi aralarındaki dayanışma artar ve ilk önce iş yavaşlatma daha sonra İlyas'ın göçük altında kalmasıyla greve giderler.

Tarih: 1 Mayıs 2015, Cuma
Saat: 19.00
Yer: Levent Kültür Merkezi, Onat Kutlar Sinema Salonu
Adres: Levent Kültür Merkezi,
Çalıkuşu Sok. No: 1 Levent- Beşiktaş
Levent Kültür Merkezi: 0212 325 73 71

*Gösterimler ücretsizdir.
Filmin tekrarlarını hafta içi her gün 14:00 ve 16:30 saatlerinde izleyebilirsiniz.
 
Yeni Haberler