Ustalara Saygı Toplantısı – 27 Mart Özel “Aileden Tiyatrocu”

Ustalara Saygı Toplantısı – 27 Mart Özel “Aileden Tiyatrocu”

“Aileden Tiyatrocu”lar 27 Mart’ta buluştu

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2014 Çarşamba

Sahnelerimize iki-üç kuşaktır sanatçı yetiştiren ailelerin üyeleri, her biri birer usta olan büyüklerine dair anılarıyla “Ustalara Saygı”ya konuk oldular.

 

“Aileden Tiyatrocu”lar 27 Mart’ta buluştu

  

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, Beşiktaş Belediyesi’nin sekiz sezondur düzenlediği “Ustalara Saygı” toplantıları kapsamında gerçekleştirilen özel bir etkinlikle kutlandı.


Faruk Şüyün tarafından hazırlanan gecede, tiyatromuzun kaybettiğimiz büyük ustalarını, kendileri gibi tiyatrocu olan aile üyeleri anlattı. Tiyatromuzda hem bugünün önemli isimleriyle, hem de dünün ustalarıyla özel bir buluşma niteliği taşıyan etkinlik, 27 Mart Çarşamba akşamı Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Tuna Egemen’in sunuculuğunu üslendiği “Aileden Tiyatrocu” başlıklı etkinlikte seyirciler; âdeta tiyatronun içine doğan; çocukluğu kulislerde geçen; anne-babadan, hatta dededen tiyatrocularımızdan, sahnelerimizin yıllara yayılan acı-tatlı öykülerini, anılarını dinleme olanağı buldu.


“Aileden Tiyatrocu” gecesinde; Aslı Öngören babası Vasıf Öngören’i, Ayşe Erbulak babası Altan Erbulak’ı, Bora Ayanoğlu babası Sami Ayanoğlu’nu, Cem Karakaya babası Feridun Karakaya’yı, Engin Gürmen babası Hüseyin Kemal Gürmen’i, Ferdi Merter annesi Muazzez Arçay ve babası Renan Fosforoğlu’nu, Halit Akçatepe annesi Leman Akçatepe ve babası Sıtkı Akçatepe’yi, Nihal Kaplangı babası Saltuk Kaplangı’yı ve annesi Birsen Kaplangı’yı, Peyker Özcan gelini olduğu Naşit ailesi dolayısıyla Naşit Özcan ile kantocu eşi Amelya Hanım ve onların çocukları Adile Naşit ile Selim Naşit Özcan’ı, Rahmi Dilligil babası Avni Dilligil’i ve annesi Belkıs Dilligil’i, Sevi Algan babası Beklan Algan’ı, Tuna Egemen amcası Ferih Egemen’i, Ülkü Erakalın annesi Direklerarası kantocularından Vaso Hanım ve babası yine Direklerarası müzisyenlerinden Abdurrahman Bey, Yalçın Boratap da annesi Şükriye Atav’ı seyircilere anlattı.


Ailelerinden sanatçıların anılarını paylaşacakları ustaların fotoğraflarından oluşan bir dia gösterisinin de izlenebileceği gecede, son dönemde birbiri ardına kaybettiğimiz tiyatromuzun diğer ustaları da anıldı. Hatıralarla Direklerarası’ndan Darülbedayi’nin ilk yıllarına, 1960’lardan günümüze uzanan bir yolculuğun gerçekleştiği “Aileden Tiyatrocu” gecesinde Ülkü Erakalın’ın 27 Mart için özel hazırladığı “Bugün Onların Günü” belgeseli de izlenildi.


“Ustalara Saygı” toplantıları, 8 Nisan’da Oğuz Aral ve 22 Nisan’da Uğur Dündar geceleriyle devam edecek.


Yeni Haberler