“Her Cuma Yeni Sinema”

“Her Cuma Yeni Sinema”

“Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği kapsamında, 8 Kasım 2013 Cuma günü, 19:00’da Selim Evci’nin “Rüzgarlar” filmi seyirciyle buluşacak.

Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2013 Perşembe

Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilen “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği kapsamında, 8 Kasım 2013 Cuma günü, 19:00’da Selim Evci’nin  “Rüzgarlar” filmi seyirciyle buluşacak.
 
19. Adana Altın Koza, 32.İstanbul Film Festivali gibi birçok önemli festivalde gösterilen film, aynı zamanda Rotterdam Film Festivali’ne bağlı Hubert Bals Fonu tarafından henüz senaryo aşamasındayken desteklendi. Evci’nin ikinci uzun metrajı olan filmin başrollerinde Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur ve Zeynep Gülmez oynuyor. Filmin çekimleri adada Dereköy (Sinudi), Zeytinliköy (Aya Todori), Tepeköy (Agridya), Kaleköy (Castro) ve İstanbul’da gerçekleşti.

Saat 19.00'da başlacak olan  gösterimin ardından filmin yönetmeni  izleyicilerin sorularını cevaplayacak. “Rüzgarlar”, önümüzdeki hafta boyunca pazartesi, salı, çarşamba, perşembe 14:00 ve 16:30 seanslarında da izlenebilecek.
    
“Her Cuma Yeni Sinema”da önümüzdeki hafta, 15 Kasım 2013 Cuma günü Raşit Çelikezer’in “Can” filmi gösterilecek.
 

Rüzgarlar
8 Kasım 2013, 19.00
Levent Kültür Merkezi
Onat Kutlar Sinema Salonu


Türkiye
2013
117’


Yönetmen: Selim Evci
Senaryo: Selim Evci, Murat Yaykın
Görüntü Yönetmeni–Kurgu: Selim Evci
Ses Kayıt: Özkan Coşkun
Sanat Yönetmeni: Mediha Didem Türemen
Oyuncular: Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur , Zeynep Gülmez, Panayi Karanioka, Istelya Okumuş, Suat Usta


Film hakkında:
Filmler için ses kayıtları yapan Murat, Gökçeada´da (İmroz) duyduğu çeşitli sesleri kaydeder ve fotoğraflar çeker. Adayla ilgili bir fotoğraf sergisi açmak istemektedir. Bu çalışmaları sırasında adada tek başına yaşayan 80 yaşlarındaki Madam Styliani ile tanışır. Aralarında bir dostluk gelişir. Madam´ın kendi sesinden hayatını, anılarını kaydetmeye başlar.

“Beslendiği trajik tarihe ve ana karakterlerin yalnızlığına rağmen Rüzgarlar; umut olabilme, bir bellek çalışması ortaya koyabilme ve bu kimlik mücadelesini yaşayanlara güç verebilme adına yazılmıştır. Geçmişi ile yüzleşme cesareti gösteren toplumlar küçülmezler, aksine insanlık tarihine aynı hataların bir daha yapılmaması için önemli bir miras bırakırlar.”  Selim Evci
   


Yeni Haberler