Pullarla Atatürk…

Pullarla Atatürk…

Atatürk’ü anma haftasında Beşiktaş Belediyesi, PTT, Cağaloğlu İki Lions Kulübü, 118-E Yönetim Çevresi işbirliği ile gerçekleşen “4. Atatürk Pul Sergisi gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi: 07 Kasım 2013 Perşembe

Pullarla Atatürk…

1 Ocak 1863, Türkiye’nin ilk yapışkan posta pulu tedavüle girdi. Bu tarihten itibaren posta pullarının üzerinde zamanın ruhunu yansıtan motifler ve resimler basıldı. Üzerinde Atatürk’ün görüldüğü ilk pul, Lozan Barış Antlaşması anısına basılan “Hatıra-i Pul”… Ölümünün birinci yılı anısına bastırılan pullar ise Cumhuriyetin ilk anma bloğu olarak tarihe geçti. 1 Ocak 1940 tarihinde tedavüle giren bu pullar Atatürk’ün hayatını anlatıyordu. Sırasıyla doğduğu ev, kurmay yüzbaşı iken çekilmiş resmi, Kocatepe’de bulunuşu ve mareşal üniformasıyla görüldüğü pullar bu seride basıldı. Sonraki yıllarda ise inkılâplarıyla, savaşlarıyla ve tüm hayatıyla pullara konu olmaya devam etti. Ölümü anısına basılan pullar yalnızca Türkiye’yle de sınırlı kalmadı.

Atatürk’ü anma haftasında Beşiktaş Belediyesi, PTT, Cağaloğlu İki Lions Kulübü, 118-E Yönetim Çevresi işbirliği ile gerçekleşecek olan “4. Atatürk Pul Sergisini gerçekleştirdi.Yeni Haberler