İstanbul’u yeniden keşfediyoruz!

İstanbul’u yeniden keşfediyoruz!

Beşiktaş kentlileri için düzenlediğimiz bu gezi, hafta içi her gün yapılıyor. İstanbul Kültür Turlarımıza katılmak için belediye binamıza gelerek kayıt yaptırabilirsiniz.

Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2013 Cuma

İstanbul’u yeniden keşfediyoruz!
 
Yaşadığımız şehri ne kadar tanıyoruz? Kuşkusuz İstanbul’da gezilecek çok yer var. Biz şimdilik keşfimize Fener, Balat, Eyüp ve Süleymaniye ile başlıyoruz. Ülkemizin birçok kentinde olduğu gibi farklı din ve ulusları bir araya getiren bir şehir İstanbul. Bu gezimizde Süleymaniye sırtlarından gözüken muhteşem İstanbul manzarası, Fener ve Balat’ın geleneksel konutlarının oluşturduğu renkli sokaklarla birlikte, farklı dinlere ait inanç yapılarını gezeceğiz. 
  
Beşiktaş kentlileri için düzenlediğimiz bu gezi, hafta içi her gün yapılıyor. İstanbul Kültür Turlarımıza katılmak için belediye binamıza gelerek kayıt yaptırabilirsiniz.
 
GEZİ PROGRAMI
 
10.00    Ortaköy Belediye Garajı önünde buluşmanın ardından, otobüslerimize binip Eyüp Sultan Camii ziyaretine başlıyoruz. Ebû Eyyûb el-Ensârî Hz. Muhammed'in bayraktarlığını yapmış bir şahıstır ve 7. yüzyılda Arap kuşatması esnasında bu noktada şehit olmuştur. İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatılması sırasında mezarı bizzat Sultan Mehmet tarafından keşfedilmiş, sonradan türbe ve şehrin ilk camisi buraya yapılmıştır. İstanbul'un en kutsal mekânları arasında olduğu kabul edilen Eyüp Sultan Camii ve Türbesini gezip, ibadet için serbest zaman bırakıyoruz.
 
12.00    Ardından Haliç boyu otobüsümüz ile ilerlerken, Fener Rum Patrikhanesi'ni geziyoruz. Rum Ortodoks kiliseleri üzerinde simgesel bir otoritesi olan İstanbul patriği, 6. yüzyıldan beri "Ekümenik Patrik" sıfatıyla dünyadaki tüm Ortodoksların ruhani lideri kabul edilir.  Fener’in hemen yanında Musevilerin eski mekânı Balat bulunuyor. Burada Bulgar Ortodoks Kilisesi ve havralar ile ilgili bilgi alıyoruz.

13.00    16. yüzyılda yapılan Süleymaniye Külliyesi ile gezimize devam ediyoruz. Büyük Usta Mimar Sinan'ın kalfalık eseri olarak tanımladığı yapı, Sultan Süleyman'ın emri ile İstanbul'un 3. tepesindeki yerini almış. 7 yılda tamamlanan külliyenin avlusu, Haliç kıyılarına bakan bahçeleri, Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan türbeleri, kütüphane, imarethane ve astronom odalarına göz atıp camiyi geziyoruz.
    
15:00 Süleymaniye’den hareket ile Ortaköy Belediye Garajı’na dönüyoruz.

Buluşma Noktası: Ortaköy Belediye Garajı, Dereboyu Caddesi sonu (Migros ve cami karşısı)


Yeni Haberler