“Fabrikanın Kalbi” Belgesel

“Fabrikanın Kalbi” Belgesel

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta “Fabrikanın Kalbi” belgeseli gösterildi.

Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2013 Çarşamba

“Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta “Fabrikanın Kalbi” belgeseli gösterildi.
 
Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”te bu hafta Virna Molina ve Ernesto Artido’nun yönetmenliğini üstlendiği “Fabrikanın Kalbi” belgeseli gösterildi.
 
Kapanmak üzere olan seramik fabrikasının işçileri fabrikaya ele geçirip, patronsuz olarak üretime başlıyor.  Zanon Seramik işçilerinin hikâyesi 20 Kasım Çarşamba saat 19.00’da Levent Kültür Merkezi’nde gösterildi.
 
 
 
Filmin Konusu
Kendi işadamları ve hükümetleri tarafından yağmalanmış fakir bir ülkede, Zanon Seramik’in işçileri, sahibi kapamak üzereykenfabrikanın kontrolünü ele alırlar. Yeniden seramik üretmeye başlarlar, fakat patronları olmaksızın. Şimdi özgür hissetmektedirler ama yeni meydan okumaları da devralmak zorundadırlar. Bu durum, kendi içlerinde de ciddi tartışmalar yaratır. Her gün onları boykot etmeye çabalayan politik ve ekonomik bir sisteme karşı savaşmak zorundadırlar. Fakat karşılaştıkları en büyük engel, dışarıdan gelmemektedir.

Katıldığı Festivaller ve Ödüller / Festivals and Awards
Festivaller / Festivals
BAFICI Buenos Aires International Independent Film, 2008

Ödüller / Awards
Best Documentary Film / En iyi Belgesel - Latin AmericanCouncil of
SocialSciences (CLACSO)
Yeni Haberler