Dağlarca Şiirini Yaşamak ve Yaşatmak İçin…

Dağlarca Şiirini Yaşamak ve Yaşatmak İçin…

1. Dağlarca Şiir Ödülü başvuruları başladı...

Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2015 Pazartesi

Beşiktaş Belediyesi Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ve Tekin Yayınevi organizatörlüğünde gerçekleştirilen 1. Dağlarca Şiir Ödülü için başvurular başladı.

Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla yola çıkan yarışma için başvurular 31 Ağustos 2015 tarihine kadar yapılacak.

Beşiktaş’ta Yeniden Doğmak…
26 Ağustos 1914’te Beşiktaş’ta dünyaya gelen Fazıl Hüsnü Dağlarca, doğumunun 100. yılı olan 2014’te Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliğinde düzenlenen etkinliklerle anılmıştı.

Beşiktaş Belediyesi, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ve Tekin Yayınevi organizatörlüğünde gerçekleştirilecek olan 1. Dağlarca Şiir Ödülünü bu yıl ilk kez verecek.

1. Dağlarca Şiir Ödülü 2015 Seçici Kurulu’nda;
Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen, Sennur Sezer ve Tarık Günersel yer alıyor.

Ödül miktarı 15 bin TL olarak belirlendi.
Ödül, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ölüm tarihi olan 15 Ekim’de açıklanacak ve 18 Ekim Pazar günü Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde düzenlenecek bir etkinlikle sahibine sunulacak.

Ödülün Amacı

Ödül Yönetmeliği’nde Dağlarca Şiir Ödülü ile ilgili şu açıklamaya yer veriliyor: ‘’Türkçem benim ses bayrağım” diyerek yüzü aşkın kitabıyla Türkçe’nin ses bayrağını yaşamı boyunca yükseklerde dalgalandıran Fazıl Hüsnü Dağlarca, 100 yıl önce doğduğu yer olan Beşiktaş’ta, adına düzenlenen etkinliklerle yaşamaya, yaşatılmaya devam ediyor. Yaşadığı dönemde ‘’Yaşayan En Büyük Şair’’ sıfatıyla da onurlandırılan Dağlarca, ‘’Yunus gibi giderken gitmez olmak isterim’’ sözüyle, şiirdeki ölümsüz kaynaklardan biri olmak hedefini ortaya koymuştu.

Beşiktaş Belediyesi tarafından, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikasının desteğiyle Dağlarca adına düzenlenen bu ödül, Dağlarca’nın anısını yaşatmak, Türk şiirinin gelişimine katkıda bulunmak ve şiiri hayata daha çok katmak amacıyla veriliyor.

Katılım Koşulları
1. Ödüle, ilk baskısı 1 Ocak 2014 - 1 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılan yapıtlarla başvurulabilir. Ödül, yayımlanmış yapıtlara verilecektir.
2. Seçici Kurul üyeleri yarışmaya katılamaz.
3. Bir kitap, şairi dışında başka kişi ya da kurumlar tarafından da aday gösterilebilir.
4. Ödüle başvuracak ya da aday gösterilecek kişinin, kitap olarak basılmış bandrollü yapıtının veya yapıtlarının her birinin 8 adedini, kişinin özgeçmiş yazısıyla ve iletişim bilgileriyle birlikte teslim edilmesi ya da gönderilmesi gerekir.
5. Başvurular, 31 Ağustos 2015 tarihinde sona erer. Seçici Kurulun kararıyla başvuru tarihi uzatılabilir.

Şartname ve gerekli tüm detaylar için tıklayınız.

Başvuru için tıklayınız.

Yeni Haberler