Kent Kültürü Dergisi b+Sayı: Yaz '20 / 30

PDF indir
E-dergi oku
   


b+’nın Yeni Sayısı Sizlerle!


Uzun bir aradan sonra okurlarıyla yeniden buluşturduğumuz kent kültürü dergimiz b+, üçüncü sayısı ve yeni yüzüyle yine Beşiktaş’ın farklı köşelerinden hikâyelerle dopdolu. Dergimiz, Beşiktaş’ın sokaklarında gezen, Boğaz’ında rüzgârı hisseden herkes için kente ve kent yaşamına dair yeni deneyimler sunuyor.

Dergimizin yeni sayısında, ilçemizin denizle olan ilişkisi çeşitli yönleriyle ele alınıyor. Ortaköy Camii’nin açıklarında yatan yük kosterine dalış ilk kez dergimiz sayfalarında yayımlanıyor. Aydan Çelik deniz kültürüyle ilgili anılarını, Mine Kasapoğlu Boğaz kültürünü, “Lüfer” belgeselinin yönetmeni ve deniz biyoloğu Mert Gökalp de Marmara Denizi’nin azalan balık nüfusunu b+’ya anlattı.

1944’ten beri Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün üyesi Mesut Arda ile çocukluk arkadaşı Süleyman Seba’yı ve ilçemizin her yanına sinen Beşiktaşlılık ruhunu konuştuk. Yıllarca Beşiktaş’ın kalesini koruyan ve hayatının sonuna kadar Beşiktaş’tan hiç kopmayan Arap Sadri’nin hikâyesini ise Mehmet Yüce b+ için kaleme aldı.

Can Bulubay, artık sadece Yeşilçam filmlerinde görebildiğimiz, 4. Levent’teki Ercüment Kalmık imzalı mozaiklerin izini sürdü.

Bu sayıda ayrıca, bir yandan yeni mekânlarıyla değişime ayak uydururken, bir yandan da mahalle dokusunu korumayı başaran Vişnezade’yi mercek altına aldık. Sayfalarımızda, Ihlamur Kasrı ve Yıldız Korusu’nun ev sahipliği yaptığı mabet ağaçlarımızın 1800’lerde Japonya’dan Beşiktaş’a uzanan hikâyesini okuyabilirsiniz.

Hayvana şiddet haberlerinin sıklıkla gündeme geldiği ülkemizde, hayvana şiddet ceza yasası kapsamında değil. Belediye Meclis Üyemiz Avukat Yıldız Kaya, hayvan haklarının hukuki boyutunu b+ için yazdı. Belediyemizin Veteriner İşleri Müdürü Tolga Akyıldız ve Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Tedavi Merkezimizin sorumlusu Veteriner Hekim Ferah Kılıç Öztürk sorularımızı yanıtladı.

COVID-19 salgınıyla beraber nefes alabildiğimiz açık alanlar, özellikle de parklar, tarihi ve doğal güzellikler içinde yer alan mekânlar büyük önem kazandı. Salgının mecbur kıldığı karantina dönemi sonrasında, yaz boyunca sürdürdüğümüz “Beşiktaş İyileşecek” etkinlikleri, 30 yıldır Beşiktaşlılara hizmet eden Beltaş Vakfı’nın işlettiği mekânlarımızla ilgili bilgiler ve Beşiktaşlıların nefes aldığı Şenlikdede Parkı ile S¸ehit Burak U¨mit Gedik Parkı’nda yürüttüğümüz yenileme çalışmaları da b+’da yer aldı.

b+ dergisinin eski sayılarını okumak için tıklayınız.

e-posta: barti@besiktas.bel.tr